Domácí

Méně pijeme i kouříme. Češi se vzdávají tabáku a alkoholu. ANKETA

Méně pijeme i kouříme. Češi se vzdávají tabáku a alkoholu. ANKETA
Kuřák s alkoholem, ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Kouření i časté pití alkoholu je neodmyslitelně spjato s životy mnoha Čechů. Podle statistik Státního zdravotního úřadu (SZÚ) lidí, kteří těmto zlozvykům holdují, však postupně ubývá. Důvodem je zejména snaha o odvykání užívání škodlivých látek.

V České republice tvořili kuřáci v minulém roce téměř čtvrtinu veškerého obyvatelstva ve věku nad 15 let, dohromady 24,4 procenta populace. I když to je nárůst oproti 23,1 procentům z roku 2020, SZÚ upozorňuje, že jde spíše o občasný nárůst. Dlouhodobě tento trend spíše klesá.

Z informací, které SZÚ zjistil ve svém každoročním průzkumu, vyplývá, že naprostou většinu kuřáků tvoří lidé, kteří si zapálí alespoň jednou denně. Těch je 17,6 procent z celkového obyvatelstva Česka. Zejména muži však u jedné cigarety za den rozhodně nezůstávají. Nejčastější spotřeba u mužů je totiž 15-24 cigaret denně, zatímco u žen to je jen 5-9.

Související obsah

Podíl silných kuřáků, kteří zvládnou za den vykouřit i 25 a více cigaret, však rychle klesá. Oproti roku 2020 spadl jejich počet o dvě třetiny, z 9 na 3 procenta populace. U těch nejmladších mezi 15 a 24 lety dokonce jejich podíl klesl na úplnou nulu.

Češi mají stále nejčastěji v oblibě klasické tabákové cigarety. Čím dál více jsou ale populární i elektronické cigarety, zejména kvůli tomu, že jsou považovány za zdravou alternativu k tradičním kuřivům. "To je ale velký omyl. I náplň pro elektronické cigarety totiž většinou obsahuje až 20 procent nikotinu," upozornila ředitelka SZÚ Barbora Macková.

Za poznámku stojí to, že velká část kuřáků elektronických cigaret se s těmi klasickými ještě nerozloučila. Téměř polovina uživatelů holduje oběma typům cigaret. Oblíbené jsou ale i jiné typy nikotinových výrobků. Zejména u mladších vrstev se objevují často beztabákové nikotinové sáčky. Ve skupině od 15 do 24 let tvořili uživatelé těchto výrobků 6,6 procent populace.

Související obsah

I když na následky kouření zemře v Česku ročně 16 až 18 tisíc lidí, hlavním důvodem, proč kuřáků ubývá, je odvykání. Téměř třetina současných kuřáků se alespoň pokusila se svým zlozvykem skoncovat. Tato snaha se objevuje zejména u vysokoškolsky vzdělaných vrstev.

Kromě kuřáků však v Česku dlouhodobě ubývá i pijáků alkoholu. Denně pije alkohol 15,4 procent, což je 4,4 procenta méně než v roce 2020. Naproti tomu od roku 2019 soustavně roste počet abstinentů.

"Průměrnou roční spotřebu na osobu lze na základě dat z dotazníkového šetření odhadnout na skoro 7 litrů čistého alkoholu. Pokud do výpočtů nezahrneme abstinenty, je to 8,3 litrů," uvedla vedoucí Centra podpory veřejného zdraví Marie Nejedlá. V roce 2020 přitom průměrná spotřeba činila 8 litrů a při vynechání abstinentů dokonce 9,5 litru.

Související obsah

Zajímavé jsou také rozdíly v pohlavích. Muži totiž výrazně preferují pivo, které si 47,5 procent mužů dopřává alespoň jednou týdně. Ženy naproti tomu mají radši víno, jehož konzumaci přiznalo 21,4 procent všech dotazovaných.

V porovnání s kuřáky se ale pijáci zas tak často s alkoholem neloučí. "Kritická analýza konzumních zvyklostí dospělých Čechů za posledních deset let naznačuje vysokou míru stability. V mezinárodním měřítku patří Česká republika mezi země s velmi vysokou spotřebou alkoholu. To má samozřejmě negativní zdravotní, sociální a ekonomické dopady," uzavřela Macková.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz