Domácí

Vláda chce přesunout uprchlíky z Prahy. Někde nemají dost míst ve školách

Vláda řeší problém, jak přesunout uprchlíky z přetížených regionů, zejména z Prahy, do jiných částí republiky. Recept na to zatím nemá. Ve hře jsou například peníze za přijetí běženců. V některých krajích mezitím dochází nejen ubytování, ale třeba i místa pro děti ve školách. V Praze má vzniknout další stanové městečko.

Zatímco v některých regionech už uprchlíky nezvládají ubytovávat, jinde mají míst dostatek. Nejhůř je na tom hlavní město. Proti stěhování jsou nezřídka i sami uprchlíci. "V Praze je velká komunita Ukrajinců, cítím se tady dobře, chci zůstat tady," prohlásil například Ruslan.

V Praze se podle aktuálních údajů ministerstva vnitra registrovalo už téměř 90 tisíc Ukrajinců. Velké množství uprchlíků je také ve Středočeském a Jihomoravském kraji.

Související obsah

"To, s čím se potýkáme, je nedostatek kapacit v základních školách a v mateřských školách," sdělila hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN).

"Je potřeba nahlas říkat, že Praha je plná a jsou plné i další lokality. Taky mluvit nahlas o tom, že pokud uprchlíci v České republice budou chtít být třeba celý příští školní rok, tak ve velkých městech a některých dalších lokalitách bude problém se školní docházkou," varoval místopředseda Rady Asociace krajů České republiky a hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN).

V některých krajích ale stále volné postele i místa ve školách pro uprchlíky jsou. Vláda teď řeší, jak je tam dostat. "Není to jenom informování o volných kapacitách. Diskutujeme i o tom. Lze třeba odstupňovat nějakou výši finanční pomoci v jednotlivých regionech v závislosti na tom, že do nějakého regionu chceme lidi dostat," řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Související obsah

Kromě toho už teď dostávají uprchlíci na českých hranicích informaci, že Praha je přeplněná. Přijdou i další opatření. Dvě přepážky na pražském hlavním nádraží mají být určené pro uprchlíky, kteří se rozhodnou z Prahy odjet do jiných krajů.

Situaci na hlavním nádraží by mělo pomoct řešit i další stanové městečko. Vláda ho chce do týdne postavit v Malešicích. Bude ale určené zejména pro ženy s dětmi, které kvůli dvojímu občanství nemají nárok na českou ochranu. Počet uprchlíků na českém území ale nejspíš klesá.

"Dvacet procent uprchlíků se v podstatě jistě nenachází na těch svých adresách, které uvedli. U deseti procent není úplná jistota, kde se v současné době nacházejí," upozornil Rakušan. Přesnější čísla o tom, kolik je u nás uprchlíků, chce ministerstvo vnitra zjistit při zápisu dětí do škol.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz