Domácí

ZMĚNY OD ČERVNA: Vzrostou důchody, další dodavatel zdražuje energie

Od června se více peněz dočkají nejen důchodci, ale také lidé s pracovním úrazem či nemocí z povolání. Někteří obyvatelé se ale naopak nevyhnou zdražování. Ceny zvyšuje například Pražská plynárenská. V Olomouckém kraji si zase lidé připlatí za jízdné v linkové dopravě. Podívejte se na přehled změn, které nás čekají v červnu.

Růst důchodů

Díky mimořádné valorizaci se od června zvyšují důchody. Procentní výměra vzrostla o 8,2 %, v průměru tak důchodci dostanou tento měsíc na svůj účet o 1 017 korun více.

Není to ale naposledy tento rok, kdy se zvyšují penze. Třetí valorizace nastane v září, kdy průměrný důchod vzroste o dalších 700 korun.

Spotřební daň u pohonných hmot

Od 1. června začíná platit novela zákona, která dočasně snižuje spotřební daň z nafty a benzínu o korunu padesát na litr. Opatření vláda přijala proto, aby zmírnila dopady zdražování pohonných hmot. Platit má do konce září.

Související obsah

Dražší energie

Pražská plynárenská od 1. června zvedá ceny plynu v průměru o 39 %. Týká se to zákazníků, kteří využívají základní produkt STANDARD, popřípadě produkty na něj navázané. Domácností s jinými produkty nebo s fixací se zdražování nedotkne.

Například v bytě, kde se plyn využívá k vaření, měsíční náklady stoupnou o 36 korun. Pokud na plynu domácnost v bytě nejen vaří, ale také si jím ohřívá vodu, měsíční náklady se jí zvýší o 363 korun.

Od 1. června zdražuje elektřinu i plyn také hodonínská společnost MND, která má přes čtvrt milionu odběratelů. V nejběžnějším tarifu se náklady za elektřinu zvýší o necelou čtvrtinu. Domácnost, která vaří na plynu a ohřívá jím vodu, si připlatí v průměru přes 170 korun.

Související obsah

Vyšší kompenzace

Od června se zvyšují kompenzace pro lidi, kteří přicházejí o výdělek v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. "Při výpočtu náhrad hraje roli nejen průměrný výdělek, ale také výše vyplácených důchodů. Ty se budou od června valorizovat o 8,2 procenta. Aby příjemci kompenzací dostali skutečně na účet větší částky, je nutné zvýšit i průměrné výdělky, podle kterých se stanovují zmíněné náhrady," vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Změny v dopravě

V červnu čeká Středočechy několik trvalých změn v Pražské integrované dopravě (PID). Od 12. června se například rozšíří integrace veřejné dopravy na Čáslavsku. Zavedeno bude šest nových autobusových linek PID. V okrese Příbram, konkrétně na Březnicku a Krásnohorsku, přibude dokonce 16 nových autobusových linek v rámci PID. Všechny změny naleznete ZDE.

​Od 12. června se novinek v dopravě dočkají také obyvatelé Pardubického kraje, kde budou jezdit noví dopravci – BusLine a Umbrella Services. Týká se to především Orlickoústecka, zásadních rozdílů v dopravě se ale lidé bát nemusí.

Obyvatele Olomouckého kraje čeká nepříjemná změna. Kvůli vyšším nákladům jízdné ve veřejné linkové dopravě od 1. června vzroste průměrně o 15 %. Změna se týká všech jízdenek. Například za roční kupón si lidé připlatí i stovky korun.

Radovat se naopak mohou lidé, kteří by rádi jeli do Chorvatska vlakem. RegioJet totiž od 3. června obnoví prázdninové spoje. Jízdenka do Rijeky začíná na 590 korunách, do Splitu na 890 korunách.

Související obsah

Zkouška sirén

Od června bude obnovena pravidelná zkouška sirén, která byla od začátku války na Ukrajině pozastavena. "Zkušebně se siréna rozezní ve středu 1. června v poledne, a to stálým tónem po dobu 140 vteřin," informoval Hasičský záchranný sbor ČR.

Rozvolněné Rakousko

Rakousko bude v červnu rozvolňovat protiepidemická opatření. Ve středu 8. června tam skončí povinnost nošení respirátorů v hromadné dopravě, obchodech či lékárnách. V nemocnicích či domovech pro seniory ale nadále bude nutné používat ochranné pomůcky.

Německý experiment

Od 1. června je možné po celém Německu cestovat hromadnou dopravou za devět eur za měsíc, což je zhruba 220 korun. Jízdenka platí ve všech regionálních vlacích a autobusech i MHD. Jedná se o experiment, který je součástí vládního balíčku pomoci obyvatelům čelit rostoucím cenám. Speciální jízdenka ale není jen pro německé občany, využít ji mohou i cizinci včetně Čechů. Opatření platí do konce srpna.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz