Ekonomika

Rusko zvládá krizi dobře. Je to dočasné, mají jasno odborníci

Většina evropských států se shoduje, že tlak na Rusko pomocí sankcí musí pokračovat. Zatímco evropští občané začínají mít strach, co embargo provede se západními ekonomikami, Rusko krizi zvládá překvapivě dobře. Podle odborníků jde ale o dočasný stav.

Rubl je silnější než před válkou. Tato zpráva přichází jako šok. Podle ekonomů ale Rusko rubl uměle nafukuje. "Pokud byste byli v Rusku a chtěli si koupit americký dolar nebo euro, tak byste se museli obrátit na černý trh, kde by cena byla úplně jiná, než jakou ukazuje ruská centrální banka," vysvětlil ekonom David Marek.

Sankce uvržené Evropou Rusko podle expertů doženou. Jen to bude později, než se původně předpokládalo. Ruská centrální banka se na možný výpadek připravovala a své rezervy v jiných měnách navyšovala a rozdělovala.

Související obsah

Podle bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva zasáhne nový balíček sankcí hlavně obyčejné ruské občany, ruské politiky ani obchod to nepoškodí. "Sankce se dotknou celé ruské ekonomiky. Jak si ty náklady rozdělí ruská vláda respektive prezident, to už je na ní. Zda je sebere řadovým občanům, nebo zda to ovlivní ruské firmy a oligarchy," doplnil Marek.

Za zdánlivě rychlým oklepáním se Ruska ale stojí i další věc. Rusové válku na Ukrajině kvůli nedostatku informací podporují a jsou ochotní si na nějaký čas ledacos odpustit. "Sovětská společnost byla na velmi tvrdé utahování opasků zvyklá a je otázkou, jestli ta dnešní, která byla proti té sovětské skoro rozmazlená, bude ochotná případné strázně snášet. Rusové jsou velcí vlastenci a podle toho se budou chovat," řekl rusista Libor Dvořák.

Rusku stále hrozí, že se dostane do platební neschopnosti, pokud nebude splácet dluhopisy. Posílat peníze do USA ale Rusku neumožňují americké sankce. Odborníci se obávají, že do chvíle vyhlášení ruské platební neschopnosti budou mít sankce větší dopad na Západ než na Rusko samotné.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz