Domácí

Odborníci varují před klíšťaty. Kvůli počasí je jejich aktivita extrémní

Odborníci varují před klíšťaty. Kvůli počasí je jejich aktivita extrémní
Ilustrační snímek Zdroj: Getty Images

Od začátku června je téměř v celém Česku index aktivity klíšťat na nejvyšším stupni. Teplé a vlhké počasí s menšími srážkami jim velmi vyhovuje. Jejich počty jsou navíc vysoké i proto, že letos byla podprůměrná zima.

Teplo a vlhko, přesně to jsou podmínky, které jsou ideální pro klíšťata. Právě takové počasí je na celém území České republiky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto varuje, že klíšťata budou v následujících dnech mimořádně aktivní

V prvních červnových dnech bude na většině míst v Česku aktivita klíšťat na pátém stupni, tedy na nejvyšším. Nejvyšší aktivita bude platit ještě po většinu června. "Klíšťata mají ve své vývojové křivce hlavní vrchol v květnu respektive až do června, v současné době jim vyhovují meteorologické podmínky, protože není extrémní teplo a sucho," uvedla Lenka Hájková z oddělení biometeorologických aplikací.

Související obsah

Odborníci také nabádají, abychom se, pokud možno, vyhýbali těm místům, kde se klíšťata vyskytují nejvíce. "Neposekané trávy, například na okraji lesa, zde je velká pravděpodobnost výskytu klíšťat. V lesích se raději pohybovat po zpevněných cestách, vyvarovat se průchodu hustší vegetací, podrostem. Klíšťatům se též daří na okrajích vodních toků a ploch, v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách," radí Hájková.

I ve vyšších nadmořských výškách bychom měli být opatrní. "Díky zvýšeným teplotním průměrům v posledních desetiletích se výskyt klíštěte obecného posouvá do vyšších nadmořských výšek, a proto se s ním můžeme setkat i v horských oblastech až na samé horní hranici lesa," upozornil ČHMÚ. 

​Pokud se tedy chystáte do přírody, je podle ústavu důležitá prevence a následná prohlídka. "Při vstupu do přírody používat repelenty, pokud je to možné. Po návratu z přírody se určitě prohlédnout, zda nějaké klíště nechytli, aby jej včas odstranili," dodala Hájková.

Související obsah

Letošní aktivita klíšťat začala netradičně brzy. Už během února odborníci nabádali k opatrnosti. Kvůli podprůměrné zimě se totiž mohla klíšťata probudit ze zimního spánku o několik měsíců dříve.

Klíště obecné je také parazit, který může přenášet některé nebezpečné nemoci. Přenáší zejména boreliózu, klíšťovou encefalitidu a ehrlichiózu. Všechny tyto choroby mohou vést k trvalému těžkému poškození zdraví, v některých případech až dokonce ke smrti. Onemocnět může po kousnutí klíštěte například i pes.

Více o aktivitě klíšťat v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz