Čeští vědci představili unikátní projekt, který oživuje zapomenuté tradiční české a středoevropské rostliny. Díky výzkumu opět najdou své uplatnění v léčbě různých zdravotních problémů. Jejich účinné látky budou využívány v kosmetice i zdravotnictví. Zároveň vědci pracují na projektu, který se zaměřuje výhradně na léčivé účinky kosatců a magnolií.
Výzkum vede docent Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) Petr Kaštánek, který je zároveň ředitelem výzkumné laboratoře EcoFuel Laboratories. V Průhonické botanické zahradě byly založeny speciální výzkumné matečnice zapomenutých tradičních bylin, které rostly ve střední Evropě, včetně Česka.
Projekt pod názvem Plantactives si dává za cíl tyto rostliny znovuoživit a využít jejich léčebný potenciál v dermatologii, kosmetice a přípravcích posilujících imunitu. "Čerpali jsme ze starých herbářů, odborné literatury a z diskuzí s předními fytoterapeuty. Hledali jsme byliny, které obsahují zejména tzv. flavonoidy, které mají silné antioxidační a protizánětlivé účinky," popsal postup Petr Kaštánek.
Související obsah
"Díky flavonoidům mají preparáty ze zkoumaných bylin významný potenciál u poruch žilně-lymfatického systému. To ocení zejména ženy trpící otoky, křečovými žilami či celulitidou," doplnil jej lékař René Vlasák z Centra preventivní medicíny.
Vytipovali celkem dvacet nepříliš známých rostlin, jako je ožanka kalamandra, komonice lékařská, popelec obecný nebo denivka plavá. "Ty jsme dále podrobně zkoumali a zjišťovali jejich účinky," dodal Kaštánek.
Nejen zapomenutým bylinám se vědci věnují. Jeden z dílčích projektů se zaměřuje výhradně na kosatce, které jsou neskutečným zdrojem účinných látek. EcoFuel Laboratories ho realizuje ve spolupráci s VŠCHT a Botanickým ústavem AV ČR, který spravuje Průhonickou botanickou zahradu.
Právě tam se nachází jedna z největších sbírek kosatců na světě. Botanický ústav pro výzkum poskytl zhruba 1 800 odrůd, ze kterých bylo vybráno 36 s potenciálem využití ve zdravotnictví a kosmetice. Laboratoř z nich vyrobila dvě stovky extraktů a detailně prozkoumala jejich účinné látky.
Související obsah
Podle výzkumu kosatce obsahují protizánětlivé, antioxidační, a dokonce i protirakovinné účinky. Z vybraných odrůd proto byla založena unikátní kosatcová matečnice, která v budoucnu zajistí kvalitní genetický materiál pro velkoobjemové pěstování těchto rostlin.
V areálu Botanického ústavu byl založen i výzkum protizánětlivých látek v květech a listech magnolie. Jak se ukazuje, tato rostlina není jen velmi krásná, ale její léčivé látky jsou vhodné pro citlivou, zanícenou a ekzematickou pokožku. "Svými obsahovými látkami je zcela unikátní. V Průhonickém parku se nachází řada jedinečných exemplářů hybridu magnolie průhonické," prozradil Miroslav Vosátka z Botanického ústavu.
"Příroda poskytuje neskutečné množství zdrojů. Díky nejmodernějším technologiím, se kterými pracujeme, jsme schopni v rostlinách najít látky, o jejichž účincích se dosud nevědělo nebo nebylo známo, že je právě daná rostlina obsahuje," zakončil Kaštánek.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz