Zahraničí

Europol zastavil šíření nebezpečného viru. Na Androidech ale může přežívat

Europol zastavil šíření nebezpečného viru. Na Androidech ale může přežívat
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Vyšetřovatelé mezinárodní policie Europol se pochlubili novým zářezem. Týmu složenému z policistů z jedenácti zemí se podařilo zastavit šíření jednoho z nejnebezpečnějších počítačových virů. Ten napadal zejména mobily se systémem Android a zanechával za sebou nesmírné škody.

Šíření nebezpečného počítačového viru zastavili kriminalisté z mezinárodního týmu Europolu. Malware s názvem FluBot se nekontrolovatelně šířil několik posledních let zejména na systémech Android. Poprvé se do hledáčku policie dostal v prosinci 2020, zneškodnit ho se ale podařilo až letos v květnu, oznámil Europol.

FluBot byl nebezpečný především rychlostí, jakou se šířil. Virus měl totiž schopnost proniknout do seznamu kontaktů nakaženého telefonu. Odtud posílal všem kontaktům SMS zprávy s odkazem a žádostí o instalaci aplikace, která měla sledovat doručení balíku či přehrát hlasovou zprávu.

Související obsah

Namísto toho však virus získal přístup k citlivým údajům. Mohl tak krást například hesla k on-line bankovnictví nebo podrobnosti o účtech s kryptoměnou. Hackeři také mohli na dálku deaktivovat i další ochranné mechanismy v telefonu. Největším problémem byl FluBot v zemích jako Španělsko a Finsko, šířil se však po celém světě.

Na ukončení řádění malwaru se podíleli kriminalisté z 11 zemí. Operaci Europolu vedla nizozemská policie, podporu ale měla i například ve Finsku, Španělsku, Spojených státech, Austrálii, Belgii nebo Maďarsku. "Infrastruktura FluBota je nyní zcela pod kontrolou strážců zákona. Šíření viru jsme učinili přítrž," uvedl Europol.

Související obsah

Europol však také uvedl, že na některých zařízeních ještě může virus zůstávat, i když už nemá možnost se dál šířit. Aplikace převlečená za malware se dá odhalit dvěma způsoby. Prvním vodítkem je, že se aplikace neotevírá, když na ni kliknete. Pokud se ji však pokusíte smazat, dočkáte se pouze chybové hlášky.

V takovém případě Europol doporučuje obnovení továrního nastavení. Tím sice majitel nakaženého telefonu přijde o veškerá uložená data, podle kriminalistů je však riziko příliš velké. Stejně tak doporučují policisté po vyčištění telefonu vyměnit veškerá hesla, ke kterým mohli hackeři získat v mobilu přístup.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz