Domácí

Pozor na zákeřný vir v telefonu. Nahrává zvuk a zaznamenává, kudy chodíte

Pozor na zákeřný vir v telefonu. Nahrává zvuk a zaznamenává, kudy chodíte
Zdroj: Getty Images

Na telefonech s Androidem začal řádit zákeřný virus. Jde pravděpodobně o ruský malware, který vás dokáže sledovat a nahrávat. Záznam zvuku a vaše data odešle neznámo kam. V telefonu ho však odhalíte díky nenápadnému upozornění.

Na nové nebezpečí pro vaše telefony upozornil web Bleeping Computer. Malware, který odhalili, svou skladbou připomíná jiné viry, které šířila ruská hatelefonckerská skupina známá jako Turla. Ta je ruským státem podporovaná a zaměřuje se na vývoj malwarů do telefonů, které by pak sloužily ke špehování obětí.

Vir se schovává v na první pohled neškodné aplikaci s názvem Správce procesů (Process Manager). Ta si vyžádá 18 oprávnění a bezprostředně po instalaci začne shromažďovat vaše citlivé informace a odešle je neznámo kam. Útočníci získají povolení k zasílání zpráv, určování polohy, přístupu k uložišti i nahrávání zvuku.

Související obsah

Hned po schválení oprávnění aplikace na první pohled zmizí, odstraní svou ikonu a tiše číhá spuštěná na pozadí. Majitel telefonu na ni tak může rychle zapomenout. Nedokáže však zmizet naprosto, v oznámení se bude permanentně objevovat věta "Správce procesů je spuštěn".

Pokud se vám toto oznámení zobrazilo, tak jste se pravděpodobně stali obětí ruských hackerů. Odborníci pak doporučují už nic neriskovat a nechat telefon kompletně vyčistit, byť to bude znamenat ztrátu vašich dat.

Šíří se další zavirované aplikace. Mohou vás připravit o peníze (12/2021):

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz