Domácí

Příspěvek 5 000 na dítě dostane méně lidí. Vláda změnila pravidla

Mimořádný příspěvek pět tisíc na dítě nakonec dostane méně lidí, než bylo původně v plánu. Vláda totiž tento týden schválila novou verzi zákona, která okruh příjemců zužuje. Nadále sice platí, že rodina musí mít příjem do milionu korun. Nově ale do tohoto limitu spadá mnohem více věcí.

Kolem vládního příspěvku pět tisíc korun na dítě je stále rušno. Vláda Petra Fialy (ODS) chtěla touto mimořádnou dávkou pomoci rodinám, které zasáhla vlna zdražování. Příspěvek se ale stal terčem kritiky kvůli řadě nejasností. Lidé kritizovali například věkový limit 18 let, protože na peníze kvůli tomu nedosáhnou například rodiče některých středoškoláků.

Problémem se ukázala i hranice příjmu do jednoho milionu korun. Pro řadu lidí je hranice nastavena moc vysoko a navíc zpočátku nebylo vůbec jasné, zda půjde o hrubý nebo čistý příjem. "Pomoc rodinám se bude týkat těch, jejichž příjem je do jednoho milionu korun hrubého. Na tiskové konferenci jsem sdělil nepřesnost, za kterou se omlouvám," vysvětloval hned druhý den po oznámení ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Související obsah

​To nakonec není jediná změna. Původně se do milionového příjmu měl započítávat jen výdělek ze zaměstnání a podnikání. V nové verzi se ale do limitu zahrnují i nájmy a ostatní příjmy, které se v Česku daní. Mezi ně patří například příjem z autorských práv, výživného, příjmy z prodeje nemovitostí, cenných papírů i jiných věcí či z převodu firmy. Do limitu by měly spadat také výsluhy, náhrady mzdy či platu, pojistné plnění, odměny, odchodné, důchody, nemocenská, rodičovská, podpora v nezaměstnanosti či dávkyNaopak do limitu nebudou spadat výhry v soutěžích či hazardu. 

Zákon nyní míří do Poslanecké sněmovny, kde se k němu bude vyjadřovat i opozice. Například šéf hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš by chtěl příspěvek opakovat. Na rozdíl od vlády by ale podpořil jen školní děti. "Budeme prosazovat, aby částku pět tisíc korun na dítě nedostaly rodiny jen jednorázově, ale dostávaly ji všechny nezaopatřené děti, které chodí do školy, a to do 26 let, každý měsíc, až do konce letošního roku," uvedl Babiš.  Vládní politici dopad Babišova návrhu vyčíslili na 60 miliard korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz