Domácí

Pořídit si dítě je čím dál dražší! Na kolik vás péče vyjde? PŘEHLED

Pořídit si dítě je čím dál dražší! Na kolik vás péče vyjde? PŘEHLED
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Pořídit si v dnešní době dítě není vůbec levná záležitost. Podle odborníků zaplatí rodiče za potomka do jeho 18 let zhruba 1,8 milionu korun. Kvůli zvyšující se inflaci stouply náklady v České republice za rok o 200 tisíc.

Vychovat dítě je rok od roku dražší. Ceny totiž rostou prakticky u všeho. "Náklady na výchovu a výživu dítěte (do 18 let věku) v současnosti dle kvalifikovaného odhadu činí zhruba 1,8 milionu korun," řekl TN.cz ekonom Lukáš Kovanda.

Podle odborníků se na částce odráží zejména stále se zvyšující inflace v Česku, která v dubnu přesáhla 14 %. Za poslední rok stouply náklady na děti o 200 tisíc korun.

Související obsah

Právě vysoké náklady mnoho párů odradí od toho, aby si pořídily děti. Některé dvojice zase odkládají rodičovství do vyššího věku, kdy však rostou zdravotní rizika týkající se těhotenství a neplodnosti.

"Jiné páry si dítě pořídí, ale pak jsou výší výdajů nepříjemně zaskočeny. Zjišťují, že nákladnost dítěte podcenily. Více než polovina maminek, přesněji 55 %, uvedla v šetření agentury STEM/MARK, že finanční náročnost rodičovství předčila jejich očekávání," doplnil Kovanda. Asi třetina žen si navíc není schopná vytvořit před narozením potomka finanční rezervy, protože nemá dostatek peněz.

Podívejte se, jaké položky jsou nejdražší v případě miminek, dětí školního věku nebo adolescentů:

Do nákladů odborníci řadí například výdaje na stravu, školní pomůcky, oblečení, ale také hračky, nebo dokonce kroužky.

Podle ekonomů jsou náklady nejvyšší v období od 15 do 26 let dítěte, kdy na základě jejich odhadů činí přes 17 tisíc korun za měsíc.

Zdražování podle odborníků dopadá na každého. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz