Domácí

Babiš: Jednou je málo, 5 000 dáme každý měsíc! Vládní koalice se mu vysmála

Babiš: Jednou je málo, 5 000 dáme každý měsíc! Vládní koalice se mu vysmála
Expremiér Andrej Babiš (ANO) | Zdroj: Profimedia

Expremiéru Andreji Babišovi (ANO) přijde jednorázový příspěvek na dítě málo. Peníze by jim dával každý měsíc. Od zástupců vládní koalice to pěkně schytal.

"Budeme prosazovat, aby částku 5000 korun na dítě nedostaly rodiny jen jednorázově, ale dostávaly ji všechny nezaopatřené děti, které chodí do školy, a to do 26 let, každý měsíc, až do konce letošního roku," uvedl ve čtvrtek Andrej Babiš na sociálních sítích.

U členů vládní koalice ale pro svůj návrh příliš podpory nezískal. "Není to zbytečně málo? Do konce roku by to bylo 60,4 miliard korun! Není to pro budoucí dluh zbytečně málo, Andreji Babiši? Já myslím, že ty děti, co by to měly platit, to neuvěřitelně 'ocení'," reagoval na twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

"Vláda se snaží v současné situaci o prorodinná opatření a o prorodinnou politiku tak, aby co nejvíce podpořila potřebné a myslím si, že toto je jen výkřik, který na sebe strhává pozornost," okomentovala poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková (STAN), která se zabývá sociálními tématy.

"Nápad pana poslance Babiše by nás jen do konce letošního roku přišel na více než 60 miliard korun. To je jako hasit inflační požár benzínem," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

"Celkové odhadované výdaje této pomoci by podle našich výpočtů měly dosáhnout výše 7,9 miliard korun v případě, že by příspěvek využily všechny domácnosti, které na něj budou mít nárok. V případě rozšíření této pomoci a jejího opakování do konce roku při měsíční frekvenci by tak stálo státní rozpočet více než 50 miliard korun," sdělil mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

Související obsah

​Podle ekonoma Štěpána Křečka, který je poradcem premiéra Petra Fialy (ODS), se dá na situaci dívat z několika rovin. "Jedna rovina je z pohledu rodin s dětmi. Tam by to bylo velice žádoucí, protože rodiny s dětmi mají velmi zvýšené výdaje v souvislosti s vysokou inflací a některé rodiny se dostávají do nepříznivé situace," vyložil.

Další rovinou je dopad na státní rozpočet. "Jelikož ta jednorázová výplata bude stát zhruba osm miliard korun, takže kdyby se něco takového realizovalo každý měsíc, tak ty náklady za celý rok by stouply až k částce kolem sta miliard korun, a to by znamenalo opravdu velký zásah do státního rozpočtu," dodal.

Opakované příspěvky by ale měly i další dopady. Výrazné navýšení schodku by totiž podle Křečka znamenalo, že by se do ekonomiky pumpovaly další peníze na dluh, a to by způsobovalo inflační tlaky. "Tyto tlaky by měly pokryté rodiny s dětmi, ale neměly by je pokryté další skupiny obyvatel ve společnosti. To by pak vedlo k tomu, že by se opět musely mimořádně valorizovat důchody, zase by to vedlo k tomu, že by více lidí muselo žádat o sociální dávky. Podporovalo by to další navyšování inflace," objasnil.

Redakce TN.cz s žádostí o komentář oslovila také hlavního ekonoma České bankovní asociace (ČBA) Jakuba Seidlera. "Že jednorázovost toho příspěvku samotného je samozřejmě problém a nebude to řešit obtíže spousty domácností, tak to neznamená, že je potřeba ho těm všem domácnostem dávat opakovaně. Ano, o některých opakovaných příspěvcích lze přemýšlet, ale pro daleko užší a vybranou skupinu domácností, která je nejvíce ohrožená a nejvíce ekonomicky zranitelná. Ale to neplatí pro tento příspěvek, který je ve své podstatě poměrně plošný. Ten náklad by byl extrémně vysoký v rámci státního rozpočtu a byl by tu i dopad na inflaci," uvedl.

​Vláda ve středu schválila mimořádný příspěvek 5000 korun pro rodiny s dětmi:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz