Zahraničí

Biden vyzval po nedávných masakrech ke zpřísnění zákonů o zbraních

Biden vyzval po nedávných masakrech ke zpřísnění zákonů o zbraních
Zdroj: Profimedia

Americký prezident Joe Biden naléhavě vyzval ve čtvrtek večer v mimořádném projevu k národu Kongres ke zpřísnění zákonů o zbraních. Jeho proslov reagující na poslední tragické události v zemi vysílaly všechny hlavní televize v USA v přímém přenosu, naposledy se k občanům takto obrátil během vrcholící pandemie covidu nebo při chaotickém odchodu vojáků z Afghánistánu.

Biden vyzval zákonodárce, aby obnovili zákaz prodeje útočných pušek a velkokapacitních zásobníků. Právě ty použili střelci při posledních tragédiích ve škole v texaském Uvalde, kde osmnáctiletý mladík zavraždil 19 dětí a dvě učitelky, či v obchodě v Buffalu, kde mladý běloch z rasových pohnutek zabil 10 lidí převážně černé pleti. Nebo nespokojený pacient v Tulse, který v ordinaci zastřelil lékaře a tři další lidi.

Související obsah

​„Kolik krveprolití jsme ještě schopni akceptovat?“ řekl podle agentury AP prezident, jenž netajil to, že se obrací především na Senát, kde republikáni dosud naprostou většinu snah o zpřísnění podmínek pro nákup a držení zbraní blokovali. „Tentokrát si musíme udělat čas a něco udělat,“ uvedl Biden, který Uvalde i Buffalo společně s manželkou navštívil. Vyzval voliče, aby v případě nečinnosti zákonodárců dali najevo své „rozhořčení“ v listopadových volbách.

​Jak poznamenal, za posledních dvacet let zemřelo na střelná zranění více školních dětí, než vojáků a policistů v aktivní službě dohromady.

Prezident Biden vyjádřil naději, že pokud zákonodárci nepřijmou všechny jeho návrhy, mohli by přistoupit na kompromis v podobě zvýšení věkové hranice pro nákup poloautomatických útočných zbraní z 18 na 21 let nebo omezení přístupu ke zbraním pro osoby s duševními problémy.

​Demokraté doufají, že Bidenův projev zesílí tlak na republikány v Senátu, aby byli ochotni k dohodě. Zatímco v demokraty ovládané Sněmovně reprezentantů už mnohá zpřísnění prošla či se připravují, v druhé komoře Kongresu, v Senátu, vždy narazila. Zde jsou síly rozdělené 50 na 50 a ke schválení je potřeba získat podporu deseti republikánů.

Jakékoliv zásadní kroky jsou tak podle AP v nedohlednu, přestože se o zpřísnění zákonů o zbraních hovoří po každé masové střelbě.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz