Zahraničí

Desítky tisíc Američanů demonstrovaly za zpřísnění zákonů o zbraních

Desítky tisíc Američanů demonstrovaly za zpřísnění zákonů o zbraních
Jedna ze stovek demonstrací za omezení prodeje zbraní proběhla v New Yorku Zdroj: Profimedia.cz

Desítky tisíc lidí demonstrovaly v sobotu po celých Spojených státech za zpřísnění zákonů o držení střelných zbraní. Mohutné protesty se konaly v reakci na nedávné zastřelení 19 dětí a dvou učitelek v texaské škole a deseti lidí v obchodě v Buffalu.

Demonstrace proběhly asi ve čtyřech stovkách amerických měst včetně New Yorku, Washingtonu D. C., Chicaga či Los Angeles. Řečníci se obraceli především k republikánským senátorům, kteří jakoukoliv snahu o omezení přístupu lidí ke zbraním blokují, informovala agentura AP.

"Už toho bylo dost," prohlásila starostka Washingtonu D. C. Muriel Bowserová před zhruba 40 tisíci shromážděných. "Mluvím jako starostka, matka a mluvím za miliony Američanů a amerických starostů, kteří požadují, aby Kongres udělal svou práci. A jeho prací je chránit nás, chránit naše děti před násilím páchaným střelnými zbraněmi," řekla.

Související obsah

​Řečníci vesměs varovali senátory, že pokud ani po zastřelení 19 dětí a dvou učitelek na základní škole v texaském Uvalde nic neudělají, spočítají jim to lidé ve volbách.

Protestující podpořil na dálku i prezident Joe Biden, jenž minulý týden vyzval ke zpřísnění zákonů o držení zbraní v emotivním projevu k národu.

Na demonstracích vystoupila řada pozůstalých po obětech střeleckých útoků i ti, kteří je přežili. Pořadatelem bylo hnutí Pochod za naše životy, které vzniklo v roce 2018 po střelbě na střední škole v Parklandu na Floridě, při které zahynulo 14 studentů a 3 zaměstnanci. Podle hnutí nečinnost politiků zabíjí Američany.

Související obsah

​Pochod za naše životy prosazuje úplný zákaz prodeje útočných pušek, registraci majitelů zbraní a prověřování kupců, aby si střelné zbraně nemohli koupit například násilníci či psychicky nemocní lidé. Aktivistům se po masakru v Parklandu podařilo dosáhnout omezení prodeje zbraní v republikány ovládané Floridě, na federální úrovni se však nic nezměnilo.

Američtí zákonodárci se nyní snaží najít kompromis alespoň v podobě zvýšení věku pro nákup poloautomatických pušek nad 21 let, zákazu velkokapacitních zásobníků či zákazu prodeje zbraní lidem, kteří znamenají pro okolí nebezpečí. Podle BBC však republikáni, pro které je vlastnictví zbraně ústavním právem každého Američana, jakoukoliv šanci na právní změnu pravděpodobně zmaří.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz