Zahraničí

Turecko má nový oficiální název. Už nechtělo být "krocanem"

Turecko má nový oficiální název. Už nechtělo být "krocanem"
Turecký prezident Erdogan Zdroj: Profimedia

OSN vyhověla žádosti Turecka o změnu oficiálního mezinárodního názvu, který byl doposud Turkey. V angličtině ale to samé slovo označuje také krocana a země nechtěla být zaměňována s tímto ptákem. S okamžitou platností tak byl zaregistrován název Türkiye.

Turecko se raduje, OSN vyhověla jeho žádosti a změnila jeho oficiální název s okamžitou platností, informovala státní tisková agentura Anatolu. Generální tajemník OSN totiž od tureckého ministerstva zahraničí obdržel dopis, ve kterém ho ministr požadoval změnu mezinárodního označení Turecka z Turkey na Türkiye. A bylo mu vyhověno.

Země se tak vrátila k názvu, který používala po vyhlášení nezávislosti v roce 1923. Už v prosinci loňského roku prezident Recep Tayyip Erdogan nařídil používání tohoto označení, které podle něj lépe vystihuje tureckou kulturu a hodnoty. Ve skutečnosti je ale za hlavní důvod změny považována snaha distancovat se od stejnojmenného ptáka a vzbuzování nežádoucích konotací, které s tím byly spojené. 

Související obsah

​V angličtině totiž slovo Turkey označovalo jak Turecko, tak krocana. Pokud tedy někdo do vyhledavače zadal toto slovo, zpravidla mu to vyhledalo obrázky a články o opeřenci, nikoliv o státu s bohatou historií.

"Prolistujte si cambridgeský slovník. Turkey je tam definováno jako něco, co se pokazí, nebo hloupý či pošetilý člověk," vysvětlila začátkem tohoto roku turecká veřejnoprávní televize.

Turecká ministerstva již oficiálně používají název Türkiye. Prezident dokonce požaduje, aby se na výrobcích z Turecka uvádělo Made in Türkiye místo Made in Turkey. Přestože je nový název již zaregistrovaný a oficiální, otázkou zůstává, zda se v mezinárodním prostředí bude skutečně využívat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz