Zahraničí

Třetí den oslav královny Alžběty na trůně. Oblíbených dostihů se nezúčastnila

Už třetí den probíhají v Británii oslavy sedmdesátého výročí nástupu královny Alžběty II. na britský trůn. Na sobotu si Britové naplánovali očekávaný závod Epson Derby.

V sobotu pokračují velkolepé oslavy 70. jubilea korunovace královny Alžběty II. Navazují na události předchozích dvou dnů, kdy se na počest královny konala akrobatická letecká show i bohoslužba v katedrále sv. Pavla. Hlavním bodem sobotního programu byl jezdecký závod Epson Derby.

Královna Alžběta II. je už odmalička velkou milovnicí koní a byla skvělou jezdkyní. Stejně tak je britská panovnice vášnivou fanynkou dostihů a dodnes vlastní desítky temperamentních anglických plnokrevníků.

A i když se dostihů královna ze zdravotních důvodů nakonec nemohla zúčastnit osobně, podle Buckinghamského paláce si je užila alespoň z pohodlí svého hradu Windsor.

Související obsah

K oslavám významných královských událostí v Británii neodmyslitelně patří i společné hodování. A ani letošní jubileum není výjimkou. Jen tanto víkend usednou ke sdílené slavnostní hostině statisíce lidí. V ulicích slavnostně prostřou stoly, v parcích roztáhnou deky a slavnostní společenská událost může začít.  

Nápadům se meze nekladou a každý může přinést, co má rád. Jídly typickými pro britský piknik jsou skotská vejce – a to ať už slepičí, nebo křepelčí. Slaný koláč se sýrem, takzvaný quiche. Nesmí chybět ani anglický roast beef, kterým se pro tyto příležitosti plní celý bochník chleba a na pikniku se z něj odkrajují sendviče. Jako dezert se často podává pudink s pečeným jablečným dortem.

Související obsah

​Podle politologa Alexandra Tomského jsou Britové se svou panovnicí velmi těsně spjatí. Důvodů pro to je hned několik. "Královna je nadpolitická a různé spory politických stran se jí netýkají. Především na svém trůnu vydržela nesmírně a velmi důstojně reprezentuje monarchii," tvrdil ve vysílání TN Live Tomský.

Británie je navíc na královnu velmi zvyklá. I kvůli tomu to bude mít její nástupce princ Charles těžší. "Charles má velmi kontroverzní názory, zejména ekologické. Až dosedne na trůn, bude s tím muset přestat. Ostatně si na ně dává v posledních letech pozor," komentoval Tomský.

Dotkl se také popularity královniných vnuků Williama a Harryho. Zejména William a jeho syn George jsou podle Tomského v Británii značně oblíbení, dokonce více než jejich otec a dědeček Charles. Naproti tomu Harryho obliba prudce klesla. Svého času byl totiž dokonce nejpopulárnějším členem královské rodiny.

Britové budou slavit i večer. Hlavní program je připraven před Buckinghamským palácem:

K oslavám významných královských událostí v Británii neodmyslitelně patří i společné hodování:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz