Domácí

Tisíce firem v Česku končí. Situace se bude ještě zhoršovat, varují odborníci

Tisíce firem v Česku hlásí bankrot a končí s činností. Může za to dramatický růst cen energií a dalších surovin. Krachují firmy prakticky ze všech odvětví, například papírnictví, pekařství, řeznictví, ale i rychlá občerstvení nebo opravny elektroniky. A podle odborníků se to v nejbližší době nezmění. Krachujících firem prý bude přibývat.

V Kouřimi jsou vyhlášená jatka. Rodinná firma, která byla na trhu už od 90. let. Svým zákazníkům nabízela široký sortiment vlastní výroby. I ji ale inflace nakonec porazila. Vevnitř je zhasnuto a na dveřích se ze dne na den objevil nápis "Zavřeno".

"Po 30 letech zavíráme. I když jsme se opravdu snažili firmu zachránit, nakonec nás dorazila válka. Nedokážeme už čelit růstu cen energií o stovky procent. Je nám to moc líto, bavilo nás to a těšilo. Děkujeme vám za přízeň a přejeme hodně štěstí v nejistých časech," stálo v prohlášení firmy.

Související obsah

"Byla to dobrá prodejna," zhodnotil ji jeden z oslovených. "Chodila jsem tam často a překvapilo mě to," uvedla další dotázaná.

Od začátku letošního roku ukončilo svou činnost více než 4 500 firem. Stovky dalších vyhlásily bankrot. "V ČR k tomu přispívá i napětí na trhu práce, protože to tlačí na mzdy, na náklady firem a na inflaci. Pokud jde o firmy jako takové, tak se ukazuje, že šetří nejen na službách, ale i na položkách, které považují za zbytečné. Jako reklama, bezpečnostní agentura," sdělila analytička Věra Kameníčková.

"Stát má opravdu omezené možnosti, tady to je akorát o tom, aby si firmy dokázaly určit, jaké jsou jejich priority, podívat se na nákladovou stránku, a pokud to nejde jinak, tak to předat v koncové ceně pro své zákazníky," vysvětlil ekonom David Marek.

Podle odborníků se bude situace ještě zhoršovat a krachujících firem bude každým dnem přibývat. Jedním z důvodů podle nich budou zdražující se pohonné hmoty. "Nikdy se takto nepotkalo tolik krizí. První je ta energetická, kdy strašně rychle rostou ceny energií. Zároveň chybí zaměstnanci. Proti tomu jde navíc nervozita lidí. Začínají škrtat ve svých nákupních seznamech," uvedl viceprezident Hospodářské komory ČR Tomáš Prouza.

Související obsah

Končit budou podle Prouzy zejména nejmenší provozovny. "Vyčerpaly je dva roky covidu-19. Nemají peníze a nemají ani kam sáhnout. Bude to velký problém zejména na vesnicích a v malých městech, kde je často jedna prodejna. Lidé budou muset jezdit na nákupy do města," doplnil Prouza.

Existuje však řešení. "Je třeba pomoci firmám s těmi vysokými cenami energií. Ty už jsou hodně drceny. Velmi rychle se dá zlevnit energie. Dají se vytvořit příspěvky pro energeticky náročné provozy. Pomoci by mohlo i otevření pracovního trhu. Přitáhnout více zaměstnanců a zvýšit konkurenci," má jasno Prouza.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz