Domácí

Firmám chybí zaměstnanci. Začaly lákat zájemce na neomezené volno

Mladší generace Čechů v zaměstnání vyžaduje čím dál tím větší volnost. Podle pracovních agentur až sedmdesát procent lidí kolem třiceti let chce v práci trávit maximálně pět hodin denně. Na trhu práce aktuálně chybí statisíce zaměstnanců a aby firmy nalákaly nové, některé začaly nabízet neomezené volno.

Pětatřicetiletý Jiří Zabilanský si užívá volna kolik chce, a to za předpokladu, že stíhá všechny pracovní projekty. "Nemusím se soustředit na to, jestli jsem vyčerpal den, dva nebo tři. Jestli mi zbyde volno na Vánoce, abych byl s dětmi doma," pochvaluje si svůj pracovní režim.

"Teď už se dostáváme ke dvěma stovkám lidí, kteří neomezené volno využívají. To znamená, je to více než polovina firmy. Věříme tomu, že když dáme lidem osobní odpovědnost a autonomii, tak je to bude rozvíjet dál," vysvětlila postoj pojišťovny Direct její mluvčí Nela Maťašeje.

Související obsah

​Takovou volnost anebo minimálně méně hodin v práci by podle průzkumu pracovních agentur chtělo až sedmdesát procent hlavně mladších zaměstnanců.

"Neomezená dovolená, která má zajistit lepší rovnováhu mezi osobním a pracovním životem, je vhodná například pro kancelářské provozy, kde nejsou stanoveny úřední hodiny. Naopak pro nějaké výrobní firmy v rámci industriální ekonomiky je to přístup, který vhodný není," tvrdí ekonom Petr Studnička.

Podle odborníků si firmy musejí dávat pozor na výběr zaměstnanců. Řada lidí je totiž schopná neomezené volno zneužívat a místo práce se spíš flákat. "Oni se musí chovat tak, aby neohrozili proces anebo projekt, na kterém pracují," zdůraznil Studnička.

Související obsah

​"Tohle je vždycky o nastavení v týmu. Já pracuji v týmu, kde jsou samí obchodníci a jsme schopni si ten zástup za sebe dát dohromady tak, aby to neomezovalo," řekl pan Zabilanský.

Dovolenou bez omezení lidem nabízí firmy po celém světě. Experty jsou na to americké společnosti. "Neomezené volno mi dává pocit, že mi firma věří. Díky tomu jsem i větší součástí celé společnosti," pochvaluje si manažer společnosti Netflix Paul Onakoya.

Stát o zavedení neomezené dovolené prý rozhodně neuvažuje. Jako benefit to nechává na rozhodnutí zaměstnavatelů.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz