Domácí

Postižení lidé jsou kvůli inflaci na pokraji nouze. Jurečka jim slibuje pomoc

Postižení lidé jsou kvůli inflaci na pokraji nouze. Jurečka jim slibuje pomoc
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Lidé se zdravotním postižením jsou jednou ze skupin obyvatel, na které dopadá inflace nejtvrději. Žádný z dosavadních vládních kroků jim navíc podle organizace sociálních služeb v tíživé situaci nepomohl a zdražování je pro ně neúnosné. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) tento týden vládě představí balíček opatření, která by měla hendikepovaným lidem pomoci.

Nejsou schopni trvale pracovat a jejich hlavním příjmem je invalidní důchod. Inflace ale v dubnu překonala 14 % a pro zdravotně postižené lidi je čím dál těžší současnou situaci ustát. Zdražují nejen energie, potraviny a pohonné hmoty, ale také zdravotní a kompenzační pomůcky.

"Každý den se na Národní radu osob se zdravotním postižením ČR (NRZP) obrací lidé se zdravotním postižením s tím, že současné zdražování je neúnosné," uvedl za organizaci NRZP její předseda Václav Krása.

Související obsah

​Na rodiny, které musí své postižené příbuzné každý den dopravit za prací, do školy, stacionáře či k lékaři, obzvlášť tvrdě dopadají vysoké ceny pohonných hmot. Zvyšující náklady nejsou schopni uhradit.

"Považujeme tuto situaci za opravdu velmi vážnou a musíme s lítostí konstatovat, že dosavadní kroky vlády jsou pro tuto skupinu lidí zcela neúčinné. Prohlášení některých politiků o šetření a omezení jízd jsou vůči těmto lidem bezpředmětná. I přes zvýšení životního minima a zvýšení důchodů, zůstává ekonomická situace rodin se zdravotně postiženým členem velmi obtížná a dlouhodobě neudržitelná," tvrdí Krása.

Související obsah

​NRZP proto apeluje na vládu, aby situaci naléhavě řešila. Začátkem května ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka prohlásil, že do tří týdnů chce kabinetu předložit opatření, která budou zacílena na zdravotně postižené lidi. Ministerstvo práce nyní sdělilo, že se tomu podrobně věnuje.

"Už tuto středu ministr ponese na jednání vlády balíček návrhů pomoci pro zdravotně znevýhodněné osoby. Jedná se o soubor opatření, kterými lze v současné složité době hendikepované adekvátně a cíleně podpořit," prozradila redakci TN.cz mluvčí resortu Eva Davidová. 

Návrhy ale nechtěla konkretizovat, protože je vláda ještě neprojednala. "Jedním z navrhovaných opatření je například zvýšení příspěvku na péči," dodala.

Češi začínají omezovat nákupy. Kvůli inflaci jim zůstává v peněženkách méně peněz:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz