Domácí

Lékaři bijí na poplach! Dětí závislých na tabáku a nikotinu v Česku přibývá

Děti v Česku stále více propadají závislosti na tabáku a nikotinu. To je zpráva, která dělá vrásky lékařům i zkušeným adiktologům. Alarmující je i to, že děti si mohou koupit takzvané nikotinové sáčky, protože ty nepatří mezi tabákové výrobky. Mladistvým hrozí předávkování i rychlý vznik závislosti.

Mentol, borůvka, nebo cukrová vata. Na tyto příchutě děti často slyší. Vytvořit si závislost na ochucených nikotinových sáčcích, které se vkládají do úst a přes sliznici do těla vypouštějí drogu, je podle lékařů snadné. Odtud je prý už jen krůček k tomu, aby dítě sáhlo po první cigaretě.

"Určitě není žádoucí, aby děti školního věku začínaly s nikotinovými sáčky," má jasno předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti Martina Koziar Vašáková.

Související obsah

"Když vyrábíte cigarety nebo nějakou návykovou látku, tak potřebujete do té závislosti dostat své zákazníky dřív, než oni dostanou rozum," vysvětlila lékařka ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Eva Králíková.

Potvrzuje to i studie. Podle té okusí budoucí kuřák první cigaretu v životě už mezi 10. a 12. rokem. "Vzpomínám si na 12letého chlapce, který kouřil balíček cigaret denně," řekla Králíková.

"Já si myslím, že hodně lidí to teď dělá z frajeřiny, nebo tak něco. Já už jsem zkoušela s tím přestat, ale nešlo to," uvedla jedna z oslovených mladistvých dívek. "Já si občas dám, ale jenom občas," řekla další.

Zbavit kouřící děti závislosti na tabáku, je prý tvrdý boj. "Jim to nepřijde vůbec důležité, protože jsou mladí a nepociťují žádné zdravotní důsledky," uvedla zdravotní sestra Stanislava Kulovaná.

Související obsah

Volné dostupnosti nikotinových sáčků by ale mohl být už brzy konec. Ministerstvo zdravotnictví připravuje vyhlášku, která by měla jejich prodej výrazně zpřísnit. Nemoci způsobené kouřením ročně zabijí téměř 20 tisíc Čechů. Kuřáci nejčastěji umírají na rakovinu, nemoci srdce, cév a dýchacího ústrojí.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz