Zahraničí

Chystá se Putinova vražda, tvrdí experti. Co se má stát po jeho smrti

Chystá se Putinova vražda, tvrdí experti. Co se má stát po jeho smrti
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Špičky ruské tajné služby FSB údajně ztrácejí trpělivost s posledními kroky prezidenta Vladimira Putina. Až jim dojde úplně, podle bezpečnostního experta by mohly vydat rozkaz k likvidaci šéfa Kremlu. Údajně existuje i scénář, co by po vraždě Putina v Rusku následovalo.

Vladimir Putin je čím dál pichlavějším trnem v oku ruským tajným službám. Vedení FSB, nástupnické organizace KGB, se prý nezamlouvá způsob, jakým prezident vede zemi od začátku invaze na Ukrajinu.

Je o tom přesvědčen Robert Thornton, bezpečnostní expert z londýnské univerzity King's College, upozornil portál Mirror. "Generálové ztrácejí trpělivost a přejí si jeho konec," prohlásil. Podle Thorntona už měly špičky FSB dokonce Putinovi napřímo říct, že buďto z úřadu odejde, anebo se nevyhne smrti.

Jelikož dobrovolný odchod Putina je spíš nepravděpodobný, tajné služby už údajně mají připravený scénář, jak vraždu šéfa Kremlu před Ruskem zakrýt. "Prostě někdo přijde a řekne, že nebohý pan Putin měl infarkt, ke kterému ho dohnal stres z jeho speciální vojenské operace na Ukrajině," uvedl Thornton.

Související obsah

​Lží o příčinách Putinovy smrti však plány FSB nekončí. Podle zdrojů z Kremlu už FSB vybrala i jeho nástupce. Novým ruským prezidentem by se stal Nikolaj Patrušev, současný tajemník Rady bezpečnosti Ruské federace. Informoval o tom list Express.

Putin a Patrušev přitom platili za politické spojence a přátele. Pro FSB je jasnou volbou i proto, že ji v letech 1999 až 2008 vedl. Jako její ředitel rozhodl o likvidaci řady "nepřátelských osob" Ruska tajnými agenty. "Už i armáda se začíná ptát, proč se tohle vůbec děje," připomněl Thornton, že Rusové začínají válku na Ukrajině vnímat jako nesmyslnou. Podle Kyjeva od konce února padlo přes 30 tisíc ruských vojáků.

Putin chce obnovit jednání s Ukrajinou (05/2022):

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz