Česká Evropa

Šojdrová: Válka komplikuje zásobování obilovin. Ty zůstávají v přístavech

Jak Evropská unie zareaguje na situaci s obilím na Ukrajině, jak se Česká republika vypořádá s ekologickým zemědělstvím nebo jaký bude dopad války na takzvanou Zelenou dohodu. Tím vším se chce Česko zabývat nyní a poté i v nadcházejícím předsednictví Rady Evropské unie. V rozhovoru pro TN LIVE to řekla lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová.

Kvůli válce na Ukrajině se stále zhoršuje situace s obilím. Právě to Ukrajina vyváží ve velkém množství. Momentálně jsou blokovány miliony tun obilí a nikdo neví, co se bude dít dál, řekla v rozhovoru pro TN LIVE poslankyně Evropského parlamentu Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Podle jejích slov chybí obilí hlavně v severní Africe.

"Tak je to špatná situace, protože Ukrajina je obilnicí světa. Na toto obilí čekají lidé v severní Africe, v Egyptě. Co s tím můžeme dělat? Je potřeba ukončit válku a uvolnit ty přístavy, to by bylo samozřejmě nejlepší. Evropská unie zahájila práci na takzvaných solidárních koridorech. Z těch skladů, z přístavů se snaží obilí dostat přes přístavy v Rumunsku, přes železniční dopravu, přes Polsko a přes Slovensko. Evropská unie v tom dělá maximum, aby tomu hladomoru zabránila," dodala Šojdrová.

Také tímto tématem se chce Česko zabývat, až se stane předsednickou zemí Rady Evropské unie. "Budeme muset řešit legislativu. Budeme řešit, jak pomoci a jak dostat ty zásoby, které na Ukrajině jsou, k těm, kteří je potřebují. Je potřeba zabránit dalšímu růstu cen obilí," upřesnila europoslankyně.

Související obsah

Řada lidí se domnívá, že by se měl přehodnotit export českého obilí.

"Především Česká republika má naplněné své strategické zásoby. Češi se nemusí obávat, že bychom neměli dostatek potravin. Pochopitelně zemědělci se chystají na další úrodu, a tak potřebují z těch skladů dostat to obilí. A pokud je výhodná cena, tak jim vláda nemůže bránit, aby prodali to, co prodat mohou," pokračovala.

Související obsah

Podle Michaely Šojdrové Evropská unie navíc uvolnila 500 milionů eur pro pomoc s řešením této situace. "Je potřeba přidat ekologická opatření. A zejména co se týká třeba dobrých životních podmínek zvířat, dalších, řekněme, krajinných prvků," přiblížila. "Česká republika patří mezi země, které mají poměrně velkou rozlohu ekologického hospodaření. V čem vidím problém, je, že není produkční. Že vlastně nemá povinnost něco konkrétního produkovat," upozornila.

Šojdrová také vyzdvihla důležitost takzvané Zelené dohody. "Všechna ta opatření směřují k tomu, aby se zastavilo oteplování. Jestli chceme přežít, tak něco musíme udělat. Nechci nikoho strašit, já věřím, že lidé vezmou rozum do hrsti," uzavřela.

Na celý rozhovor se podívejte ZDE: 

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz