Zahraničí

Němci využili nabídky ušetřit za benzín. V celé zemi propukl dopravní chaos

Přeplněné vlaky, zpoždění, zácpy na nádražích. Levné měsíční jízdenky německých veřejných dopravců měly lidem ulevit od nákladů, které jsou spojené se zdražováním pohonných hmot. Neobstály ale ani v první zátěžové zkoušce.

Od 1. června mohou lidé po celém Německu cestovat městskou hromadnou dopravou a regionálními vlaky a autobusy za jednotnou měsíční cenu devět eur. V přepočtu jim tedy stačí pouhých zhruba 220 korun na to, aby se dostali z bodu A do bodu B.

Nově zavedený systém měl lidem finančně ulevit v době rostoucí inflace a zdražování pohonných hmot. Současně měl během letních měsíců navýšit zájem o cestování veřejnou dopravou. Zatím se ale ukazuje jako vysoce neefektivní a nepohodlný. Prvním zátěžovým testem se stal prodloužený víkend svatodušních svátků.

Provoz ve svátečním období je i za normálních okolností zvýšený. S levnými jízdenkami zájem ale enormně narostl. Přestože třeba německá železniční společnost Deutsche Bahn na letnice vyslala do terénu více vlaků, ani tak na některých místech nedokázala pokrýt nápor cestovatelů, informuje portál SWR3.

Související obsah

​Sehnat místo k sezení se ukázalo být v mnoha vlacích luxusem a člověk mohl hovořit o velkém štěstí, když se do vlaku vůbec dostal. Některé vagony byly tak přeplněné, že cestující museli znovu vystoupit. Informoval o tom například vlakový dopravce Go-Ahead pro Bádensko-Württembersko. Podobná situace ale panovala i na dalších místech, například v Berlíně, Bavorsku či Hamburku.

Nejdramatičtější situaci zažívali cestující, kteří mířili k Baltskému moři, upozornil Karl-Peter Naumann ze sdružení cestujících Pro Bahn. Ti, kteří chtěli jet z Hamburku či Brém na prodloužený víkend k moři, si nesměli vzít ani kola.

Vítejte v dopravním pekle, shrnul víkendovou situaci na železnicích německý list Der Tagesspiegel. Obavy, že dopravci nedokážou uspokojit vysokou poptávku po levných měsíčních jízdenkách, po uplynulém víkendu opět vzrostly. "Ne všechno, co je dobře míněno, je také dobře uděláno," upozornil Naumann. Dobrá věc na devítieurové jízdence je, že vrátila do konverzace místní veřejnou dopravu. Funguje to ale pouze tehdy, jsou-li k dispozici kapacity," zdůraznil.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz