Zahraničí

Stačí čtyři pracovní dny v týdnu. V Británii zkouší unikátní projekt

Stačí čtyři pracovní dny v týdnu. V Británii zkouší unikátní projekt
Ilustrační snímek | Zdroj: TV Nova

Zhruba 70 společností s třemi tisíci zaměstnanci v Británii zahájilo v pondělí experiment, kdy zaměstnanci budou pracovat pouze čtyři dny v týdnu při zachování plné mzdy. Pilotní projekt potrvá šest měsíců a má zjistit, zda se podaří zkrátit pracovní týden bez toho, aby se snížila produktivita práce.

Motivovat lidi k vyšší produktivitě a plynulosti. To je cílem projektu, za kterým stojí britská skupina tvořená akademiky z univerzit v Oxfordu a Cambridge a také odborníky z Boston College v USA. Společně zorganizovali šestiměsíční experiment, který usiluje o kratší pracovní týden. Místo pěti dní bude asi tři tisíce pracovníků z přibližně 70 společností pracovat čtyři dny. Během zkušebního období dostanou zaměstnanci 100 procent platu za 80 procent odpracovaných hodin.

"Pandemie nás přiměla hodně přemýšlet o práci a o tom, jak si lidé organizují život. Děláme to, abychom zlepšili životy našich zaměstnanců a byli součástí progresivní změny ve světě, které zlepší duševní zdraví a pohodu lidí," uvedl pro server televize BBC spoluzakladatel firmy Pressure Drop Brewery v Tottenhamu Sam Smith.

Související obsah

 "Jde o to, jak využíváme svůj čas. Takže když mluvím o produktivitě, nemyslím tím být rychlejší v úkolu, který právě děláte, může to být využití přirozených prostojů, na které se musíte lépe připravit na následující den," řekl Smith. Jeho devítičlenný tým musí vyrobit a zabalit stejné množství piva jako nyní, ale za čtyři dny místo pěti.

Motivací je také jeden den volna navíc. "Pokud vím, že musím stihnout věci do čtyř dnů, abych si ten den navíc užil, myslím, že to bude dobrý podnět," sdělil zase Craig Carmichael, který pracuje v dílně.

Související obsah

Podle vedoucí výzkumnice projektu Global 4-day week je problém s pětidenním pracovním týdnem v tom, že práce se může jednoduše rozšířit tak, aby odpovídala dostupnému času.

"Na mnoha pracovištích můžete být 100 procentně produktivní v 80 procentech času a společnosti po celém světě to prokázaly. Držet se staletí starého systému založeného na čase nedává smysl," zdůvodnila.

Související obsah

Experiment je součástí celosvětové iniciativy a probíhá souběžně s podobnými menšími testy v Irsku, USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu.  

Z pohledu zaměstnanců to může mít i příznivý vliv na spánek a spokojenost. "Určitě mám větší motivaci. Jedna věc, kterou jsem si všiml, je spánek. Spím mnohem lépe a vstávání je mnohem jednodušší," potvrdila Ellen Andreassen. Její kolega je zase šťastnější, když může trávit více času s dcerou.

Podle majitele malé stavební firmy Simona Girlinga má projekt smysl, ale není přesvědčen, že bude přínosem pro všechny společnosti. "Myslím, že jako součást tohoto čtyřdenního několikatýdenního pilotního projektu budou k dispozici opravdu podrobné statistiky. Nejsem si jistý, zda by to fungovalo ve všech odvětvích nebo firmách, ale je to opravdu dobrá příležitost pro mnoho firem ke změně," řekl Girling.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz