Domácí

Zeman jednal s maďarskou prezidentkou. Řešili V4 a spolupráci zemí

Prezident Miloš Zeman se v úterý na Pražském hradě setkal s novou maďarskou prezidentkou Katalin Novákovou. Obě hlavy státu se shodly, že je potřeba upevnit spolupráci ve visegrádské čtyřce a zabránit jejímu "rozmělňování", nebo dokonce ukončení. Probíraly také důležitou roli rodiny a sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Řeč ale došla také na ruskou agresi na Ukrajině, kterou oba státníci odsoudili. Jde o první návštěvu prezidentky od převzetí úřadu 10. května.

Maďarský parlament si Katalin Novákovou, dlouholetou členku vládní strany Fidesz, zvolil za novou prezidentku 10. března. Funkce se ujala o dva měsíce později. Na svou první oficiální návštěvu vyrazila do Polska, minulý týden navštívila Německo a v úterý ráno dorazila v doprovodu manžela do Prahy.

Na Pražském hradě se Nováková dočkala přijetí s vojenskými poctami. Zazněly státní hymny, prezidentka příslušníky armády pozdravila a poté vyrazila na jednání s českým protějškem Milošem Zemanem. Na schůzce dvojice probírala spolupráci v rámci visegrádské čtyřky, oslabenou pozici Maďarska v tomto uskupení kvůli postojům premiéra Orbána k ruské agresi na Ukrajině nebo také důležitou funkci rodin.

Související obsah

"Jsem rád, že jsem mohl přivítat nejvyššího reprezentanta země, které v České republice říkáme čestný soused," prohlásil Zeman na úvod a dodal, že si váží maďarského přátelství i politiky země, jež podle něj respektuje národní zájmy a nepodléhá cizím vlivům.

Cílem obou zemí by podle něj mělo být zabránit "rozmělňování", nebo dokonce ukončení visegrádské spolupráce. Prezidentka vzápětí zdůraznila, že země se shodnou i v dalších důležitých otázkách. Zeman s Novákovou se věnovali i tématu rodiny a uvedli, že výzvy v oblasti demografie jsou v současné chvíli ty největší v Evropě. V souvislosti s tím Zeman uvedl, že bude případně vetovat návrh zákona o manželství stejnopohlavních párů.

Prezidentka dále odsoudila agresi Putina na Ukrajině a ujistila, že osud Ukrajinců jí není lhostejný. Upozornila však, že cílem jakékoliv účinné sankce musí být zasáhnout agresora. Kromě jiného pak zmínila také nadcházející české předsednictví v Radě EU. "Počítám s českým pragmatismem," řekla a popřála Česku hodně úspěchů.

Ve středu se Nováková setká ještě s premiérem Petrem Fialou (ODS), který má na úterý naplánovanou schůzku s prezidentem Emmanuelem Macronem v Paříži.

Prezidentské návštěvy zpravidla zahrnují i setkání s předsedy obou komor Parlamentu. Maďarská prezidentka se s nimi ale nesejde. Předseda Senátu Miloš Vystrčil je v USA a předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová zase ve Švýcarsku.

Podívejte se, jak probíhalo setkání prezidenta Zemana a maďarské hlavy státu Novákové:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz