Zajímavosti

Slzy vystřídala radost. Na pohřbu Josefa Abrháma zaznělo dojemné oznámení

Rodina, přátelé i fanoušci se v pondělí rozloučili v pražském kostele sv. Anežky České s hercem Josefem Abrhámem. Při smutečním obřadu nechyběly historky plné humoru ani dojemná fotografie s Libuškou. To nejkrásnější pro herce však přichystal jeho syn Josef Abrhám mladší. Oznámil, že je na cestě Abrhámovo páté vnouče.

Syn Josefa Abrháma, malý Pepa, jak mu mnozí z hereckých přátel říkají, si přál, aby se na otce během posledního rozloučení vzpomínalo s úsměvem. To se podařilo jemu i mnohým kolegům. Svými příběhy dojali celý kostel.

Zavzpomínali na něj například Eliška Balzerová, Iva Janžurová, Jiří Krampol, Zdeněk Svěrák a Dagmar Havlová. Ta se se svým dlouholetým kamarádem loučila s roztřeseným hlasem.

"Slíbili jsme si, že po odchodu Libušky zajdeme na zmrzlinu, tak to už nestihneme," řekla s dojetím.  

Související obsah

"Bylo ti asi pět nebo čtyři roky. Maminka tě krásně vystrojila, ty ses postavil před zrcadlo, nasadil sis svoji čapku a řekl si: ‘Pepa fešák,‘ " pobavila Eliška Balzerová přítomné. "Když Josef s Libuškou vstoupili na jeviště, vždy tam bylo moudro, veselo a krásno," řekla dále.

"Já si myslím, že už je ti teď dobře, že jste s Libuškou. Tento den, 6. června, nebyl vybrán náhodou, přesně před rokem jste byli ještě spolu a oslavovali jste její narozeniny v předvečer tvých narozenin. A druhý den nastoupila do nemocnice na plánovaný zákrok a už jste se neviděli," vysvětlila Balzerová smutnou symboliku dnu pohřbu.

Související obsah

Zatímco Eliška Balzerová kostel dojala, Iva Janžurová přítomné rozesmála. Svými zmatenými střípky vzpomínek a papírky, které se jí zamíchaly, vyloudila všem úsměv na tvářích. Postupně pak četla historky o Josefu Abrhámovi. Zavzpomínala i na jeho zábavnou pantomimu, předvádění tonoucího na jednom natáčení a energii, která byla ve všem, co dělal.

"Je to hrozné, jak rychle to celé uteklo. Budu na Josefa vzpomínat v dobrém, protože my jsme se spolu chechtali od prvního ročníku," svěřil se Jiří Krampol. A pousmál se také nad vzpomínkou, jak spolu hráli dvouhru na klavír, kdy Josef, který na tento nástroj na rozdíl od něj hrát uměl, používal jen jednu ruku.

Související obsah

"Zrovna nedávno jsem se díval na Penzion pro svobodné pány a znovu jsem si uvědomil, jaký to byl komediální talent. Josef Abrhám byl herec jaksepatří i člověk jaksepatří," připomněl herce Zděněk Svěrák. Ten s ním natáčel hned několik filmů, například Trhák, Vrchní, prchni! nebo komedii Marečku, podejte mi pero.

"Líba zemřela 7. června, kdy mám narozeniny, a Pepík 16. května, kdy mám svátek. Co víc k tomu říct, měl jsem je hrozně rád," popsal Jan Hrušínský, jak od herců dostal dva nejhorší dárky. Hrušínský si několikrát zahrál po boku Libušky Šafránkové ve filmových komediích Můj brácha má prima bráchu a Brácha za všechny peníze.

Se slavným dědečkem se přišla rozloučit i jeho čtyři vnoučata, tedy Josef (15), Antonín (13), Laura (4) a Benjamin (3). Dvě nejmladší děti má Josef Abrhám mladší se svou současnou manželkou Ľudmilou. Po obřadu pak Josef Abrhám mladší zveřejnil i jednu veselou zprávu. "Ano, čekáme přírůstek do rodiny," řekl pro deník Blesk.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz