Česká Evropa

Evropská unie schválila sjednocení nabíječek. Platit má od podzimu 2024

Evropská unie schválila sjednocení nabíječek. Platit má od podzimu 2024
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Členské státy Evropské unie se dohodly s eurokomisaři na jednotné nabíječce. Od podzimu roku 2024 tedy výrobci budou moci vyrábět pouze mobily či tablety s konektorem USB-C. Dlouhodobě proti je americká společnost Apple.

Od podzimu roku 2024 budou občané EU potřebovat jen jednu nabíječku. Shodli se na tom v úterý vyjednavači členských států a Evropské komise. Týkat se to bude všech mobilů, tabletů, digitálních fotoaparátů, čteček elektronických knih, reproduktorů či sluchátek. V tiskové zprávě to oznámil Evropský parlament.

"Spotřebitelé byli dlouho frustrovaní tím, že se jim s každým novým zařízením hromadí nabíječky. Nyní budou moci používat jedinou nabíječku pro veškerou svou přenosnou elektroniku," prohlásil europoslanec Alex Saliba. 

Evropská unie doufá, že nyní nebudou při každém nákupu elektroniky dodávány nabíječky. Chce se tím vypořádat s elektronickým odpadem. Ročně se totiž v EU vyhodí asi 11 tisíc tun nabíječek.

Související obsah

Konektory USB-C už nyní používá velká část výrobců elektroniky. Výjimkou je americká společnost Apple. "Jsme tím znepokojeni, protože přísná regulace, nařizující pouze jeden typ konektoru, brzdí inovaci, místo aby ji podporovala, což následně poškodí spotřebitele v Evropě a na celém světě," uvedla společnost v prohlášení pro agenturu Reuters minulý rok.

Nová pravidla pro nabíječky musí ještě schválit členské státy a plénum Evropského parlamentu. Podle portálu The Verge by se však mělo jednat jen o formalitu.

Návrh začal Evropský parlament projednávat v dubnu:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz