Domácí

"Vyšetřujte si varlata," řečnil Babiš ve Sněmovně. Opozice zablokovala jednání

Sněmovna zasedá druhým dnem. Poslanci se zasekli zejména na projednávání novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, které zablokovala hnutí ANO a SPD. Někdejší premiér Andrej Babiš (ANO) se kvůli tomu dokonce na několik desítek minut stal expertem na onkologická onemocnění. Kvůli obstrukcím se nakonec poslanci rozhodli vyřadit některé sporné body z programu.

Zákonodárci pracovali i přes noc, přesto trvalo dlouhých 30 hodin, než odsouhlasili alespoň dva body programu - zákon o podporovaných zdrojích energie a ukončení pandemické pohotovosti.

Jen schválení samotného programu zabralo poslancům zhruba pět hodin. Řešit měli také EET nebo korespondenční volbu. Kvůli obstrukcím opozičních stran se ale jednání zasekla už na prvním projednávaném bodě – novele o pojistném a zdravotním pojištění.

Systém zdravotního pojištění má přijít letos o 14 miliard korun. Podle opozice však může tento krok zhoršit dostupnost zdravotní péče, ačkoliv představitelé vlády takové obavy ostře odmítají. Jednání zablokovalo jak hnutí SPD, tak ANO v čele s někdejším premiérem Babišem.

Toho předsedající Věra Kovářová (STAN) několikrát ve středu musela nabádat, aby se při sněmovní debatě držel tématu a "nepředčítal nějaké letáky". Babiš na její vkus až příliš hluboce zabrousil do problematiky onkologických onemocnění. Někdejší premiér se obhajoval, že jeho projev se týká zdravotnictví.

Související obsah

​Nejvíce se pozastavoval na projevech rakoviny a kladl důraz na prevenci. Zmínil pigmentová znaménka a varoval i před opalováním. "Cokoli se vám na kůži nezdá, ukažte svému kožnímu lékaři," doporučoval. Nezapomněl ale ani na rakovinu plic, prsu či prostaty. "Vyšetřujte si pohmatem svá varlata pravidelně, například jednou za tři měsíce. Nahmatáte-li ve varlatech tvrdší ložisko, vyhledejte okamžitě urologa," vyzýval Babiš během svého řečnění.

Citoval přitom z brožury, u které chtěl, aby ji pojišťovny loni rozdaly každému pojištěnci. To se však nestalo. Letáky s podobiznou Babiše a tehdejšího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha se objevily před sněmovními volbami, opozice je tak označila za kampaň.

Kvůli prodlevám při schvalování smějí řadoví poslanci u řečnického pultíku mluvit nejvýše dvakrát po deseti minutách. Babiš se ale coby předseda strany řadí mezi řečníky s přednostním právem a omezení se ho tak netýkají. Obstrukce opozičních stran už kritizoval i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). "V minulosti, kdy jsem byl koaliční nebo opoziční poslanec, tak takových šest bodů jsme zvládali za jedno odpoledne," pronesl.

Sněmovna jednala i přes noc:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz