Zahraničí

V Bavorsku se objevil vzácný bornavirus. Způsobuje smrtící záněty mozku

V Bavorsku se objevil vzácný bornavirus. Způsobuje smrtící záněty mozku
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

V Bavorsku byl potvrzen případ extrémně vzácné nákazy bornavirem, který způsobuje nebezpečné onemocnění končící obvykle smrtí. Není to poprvé, kdy se tato infekce objevila v Německu. Vzhledem k její ojedinělosti toho o ní ale odborníci mnoho nevědí. Rezervoárem viru je rejsek, který žije i na území České republiky. Nákaza se tak může objevit i u nás, podle zdravotního úřadu by ale výskyt byl zcela raritní.

Bavorsko má potvrzený případ nákazy bornavirem BoDV-1, informoval s odkazem na místní úřad německý zpravodajský web ntv. Pacient pochází z okresu Mühldorf am Inn, který se nachází zhruba 100 kilometrů od českých hranic. Další informace zatím nejsou k dispozici, není tak jasné, jak nakažený k viru přišel nebo v jakém je stavu.

Bornavirus se u lidí objevuje velmi vzácně, není to ale první zaznamenaný případ. V Německu jsou každoročně hlášeny zhruba dvě infekce, přičemž nemocní nemají dobré vyhlídky. Tzv. klasický bornavirus (BoDV-1) způsobuje zánět mozku, který je téměř ve všech případech smrtelný. Pokud někdo přežije, onemocnění na něm zpravidla zanechá závažné a trvalé následky.

Transplantace s tragickými následky

Poprvé byly závažné infekce mozku způsobené bornavirem popsány v roce 2018 (ačkoliv je jasné, že případy se vyskytovaly již dříve). Jednalo se o tři pacienty z Německa, kteří dostali orgány od stejného dárce. Dva z nich po transplantaci zemřeli na těžkou akutní encefalitidu.

Související obsah

​"Během šetření výše uvedených případů se vyskytl jeden další, nezávislý případ BoDV-1 u pacientky v jižním Německu, která neprodělala transplantaci. Kromě geografické souvislosti neexistuje žádná jiná zjevná souvislost mezi tímto případem a uvedenými třemi případy po transplantaci orgánů," uvedla tehdy epidemioložka z českého Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Michaela Špačková.

V roce 2021 se v Německu objevilo sedm případů nákazy, přičemž pět z nich bylo v Bavorsku. Dodnes není přesně jasné, jak pacienti, s výjimkou těch po transplantaci, ke svému onemocnění přišli. Jediným známým rezervoárem tohoto bornaviru jsou rejsci. V Německu se jedná o bělozubku bělobřichou, která je známá také jako rejsek polní.

Podle německého Institutu Roberta Kocha je nejpravděpodobnějším způsobem přenosu kontakt s trusem těchto drobných hmyzožravců, například prostřednictvím kontaminovaných potravin nebo vody. Rejsci totiž virus vylučují močí, trusem a slinami. Potenciálně je možné se nakazit i vdechnutím kontaminovaného prachu nebo kousnutím od infikovaného rejska.

Pravděpodobnost nákazy v Česku

Bělozubka bělobřichá žije i na území České republiky. Vyskytuje se v nižších polohách na jižní Moravě, na Českobudějovicku až Plzeňsku, Domažlicku, v Podkrušnohoří a na jižním okraji Českomoravské vrchoviny.

Související obsah

​Nelze tak vyloučit, že by se nákaza mohla v budoucnu objevit i u nás. Pravděpodobnost je ale velmi nízká. "Ačkoli se i v ČR vyskytují rejsci, kteří jsou považováni za pravděpodobný rezervoár viru, výskyt tohoto onemocnění v ČR by byl zcela raritní," sdělila redakci TN.cz mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová.

Největší výskyt infekcí byl dosud zachycen ve střední Evropě. V Česku ale nebyl potvrzen jediný případ. "Jedná se o tak vzácné onemocnění, že ani databáze ISIN (Informační systém infekční nemoci) neobsahuje zmínku o bornaviru v ČR (ani pro něj nemá zavedený kód). O žádném výskytu tohoto onemocnění v minulosti v ČR nemáme žádné záznamy," vysvětlila Čechová.

Příznaky nemoci

U infikovaného člověka není snadné spojit si počáteční příznaky s onemocněním, které je způsobené tímto virem. Většina dosud známých pacientů trpěla zpočátku bolestmi hlavy, horečkou a celkovým pocitem nemocnosti. Následně se objevují neurologické symptomy, jako je porucha chování, řeči a chůze. Během několika dnů až týdnů pacienti upadají do kómatu.

Jak již bylo uvedeno, onemocnění je extrémně nebezpečné. Ze známých případů byly s výjimkou jednoho všechny smrtelné. Dosud neexistuje žádná specifická léčba bornavirových infekcí.

Evropa se aktuálně potýká s opičími neštovicemi, které se objevily i v Česku. O jejich šíření hovořila ředitelka protiepidemického odboru pražské hygienické stanice Martina Marešová:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz