Domácí

Ceny pohonných hmot opět rostou. Snížení spotřební daně není téměř znát

Ceny pohonných hmot rostou a už jsou prakticky tam, kde byly před snížením spotřební daně z nafty a benzínu, tedy před prvním červnem. Krajské štáby televize Nova dlouhodobě monitorují cenovky na čerpacích stanicích a na některých jsou pohonné hmoty dokonce dražší než před měsícem. Ropa totiž zdražuje, a tak ani snížení o korunu padesát na litr nepomohlo. Vláda další kroky neplánuje. Prý by enormně zatížily zadluženou státní kasu.

Necelé dva týdny od snížení spotřební daně na pohonné hmoty o 1,5 koruny stojí benzín se na čerpací stanici v Hradci Králové o 40 haléřů víc. Na pumpě v Plzni jste před měsícem zaplatili za benzín o 1,6 koruny méně než teď. V Českých Budějovicích je benzín i nafta dražší dokonce o dvě koruny.

"To, že bohužel roste cena, je tím, že roste světová cena ropy, a to česká vláda nemůže žádným způsobem ovlivnit," řekl ke zvyšování cen ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Bez snížení spotřební daně by prý byly ceny ještě o dvě koruny vyšší. Podle opozice by pomohlo snížení DPH.

"To by byla velice významná pomoc. Dneska je 21 procent, my navrhujeme na nulu, ale prostě jakékoliv snížení by bylo dobré," řekla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Související obsah

​​S tím ale minstr financí nesouhlasí. "Plodí to jenom problémy. Přináší to výpadek, velký výpadek příjmů státního rozpočtu a v okamžiku, kdy to skončí, tak ty ceny okamžitě skočí o jednadvacet procent zpátky. To není cesta," oponoval Stanjura.

Snížení spotřební daně o 1,5 koruny na čtyři měsíce vyjde státní kasu na čtyři miliardy korun. Průměrná cena benzínu od 1. června stoupla o 79 haléřů na 46,55 koruny za litr. Nafta zdražila za týden v průměru o 34 haléřů na 45,77 koruny za litr.

Podle odborníků by se ceny pohonných hmot měly v následujících dnech stabilizovat, a to někde mezi 47 a 48 korunami za litr. "Nabízí se tedy samozřejmě možnost razantnějšího snížení spotřební daně. Dokonce třeba dopravci volají po úplném vynulování této daně, a to by samozřejmě mohlo mít daleko razantnější efekt tak, že by to řidiči pocítili, ale samozřejmě to stojí daleko více peněz," uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

​"Spíš bychom potřebovali, aby vláda velmi pečlivě sledovala, kdo a jak vydělává na těch vysokých cenách, jestli se zbytečně nezvyšují marže třeba na pumpách nebo v rafinériích," přidal viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza.

Výsledky provedených kontrol marží za prvních čtrnáct dní od snížení spotřební daně by mělo ministerstvo financí zveřejnit příští týden. Podle Stanjury jsou prý ale na obvyklé úrovni.

Za hranicemi ČR mohou řidiči výrazně ušetřit:

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz