Ekonomika

Opatření vlády nefunguje. Benzín už je dražší než před snížením daně

Opatření vlády nefunguje. Benzín už je dražší než před snížením daně
Ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

Vláda od 1. června snížila daň z pohonných hmot o 1,50 koruny na litr. Jenomže už ve čtvrtek, po devíti dnech od zavedení, se tohle opatření proti drahotě ukázalo u benzínu jako nefunkční. Řidiči už tankují za ještě vyšší ceny než před zlevněním.

"Fialova vláda rozhodla s platností od 1. června o snížení daně z pohonných hmot o 1,50 koruny na litr. Předpokládala, že pohonné hmoty v důsledku opatření zlevní o 1,80 koruny na litr, neboť se bude platit i nižší DPH, která se vypočítává až po zohlednění právě spotřební daně," uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Jenomže podle dat CCS byl benzín ve čtvrtek už o 29 haléřů na litr dražší než 31. května, tedy poslední den před snížením daně. A oproti historicky rekordní ceně z letošního března, tedy 47,26 koruny na litr, byl jen o 34 haléřů levnější.

Související obsah

Nový rekord by podle Kovandy mohl padnout v pátek. "Z předvčerejšku na včerejšek benzín zdražil o 37 haléřů na litr, takže pokud ze včerejšku na dnešek zdraží ve stejném rozsahu, bude právě již dnes, deset dní po snížení daně, jeho cena historicky rekordní," vysvětlil.

Za čtyři měsíce vyjde vládu opatření na čtyři miliardy korun. "Z této částky ovšem až 1,5 miliardy poputuje do kapes čerpadlářů. Ti totiž platí nižší celkovou daň z pohonných hmot, ale do konečných cen promítli jen část tohoto snížení," pokračoval Kovanda.

Související obsah

Důvodem dalšího zdražování je i vývoj na světovém trhu s ropou a surovinové burze v Rotterdamu, kde se cena drží na rekordních 31 tisících korunách za tunu. Dá se tak očekávat zdražení u českých čerpacích stanic, upozornil Kovanda.

Čtyřměsíční snížení spotřební daně z pohonných hmot, které vládu vyjde na miliardu korun měsíčně, tak naráží na svůj klíčový koncepční problém. "Je příliš malé na to, aby jej řidiči trvaleji zaznamenali, neboť může být překryto jen několikadenním pohybem cen ropy, od nichž se odvíjejí ceny na burze v Rotterdamu," uzavřel.

Češi chudnou, přestože mzdy stoupají. Inflace rozdíl smazala:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz