Zajímavosti

Šokující výsledek studie s rakovinou. Nádory zmizely úplně všem pacientům

Šokující výsledek studie s rakovinou. Nádory zmizely úplně všem pacientům
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Jako o naprosté senzaci se hovoří o studii provedené na vzorku pacientů z onkologického centra v New Yorku. Lidé s diagnostikovanou rakovinou konečníku si po dobu zhruba půlroku nechávali aplikovat látku dostarlimab, která dokáže v těle vystopovat rakovinné buňky a upozornit na ně imunitní systém. Nádory zmizely všem testovaným, což se podle expertů doposud nikdy nestalo.

Slzy štěstí tekly pacientům, kteří podstoupili experimentální léčbu rakoviny konečníku v newyorském Memorial Sloan Kettering Cancer Center. Studie provedená na vzorku 12 pacientů byla sice malá, ale přesvědčivá a výsledky natolik ohromující, že odborníci už nyní volají po dalších pokusech.

Nádory zmizely u každého pacienta, nedetekovatelné jakýmkoliv vyšetřením či přístrojem, informuje The New York Times. Každý z pacientů bral přitom stejný lék – dostarlimab. Jde o látku, která dokáže v těle vystopovat rakovinné buňky a upozornit na ně imunitní systém. Ten je pak může identifikovat a zničit.

Výsledky výzkumu zveřejnil v neděli uznávaný časopis New England Journal of Medicine. Doktor Diaz z newyorského onkologického centra v článku uvedl, že nezná žádnou jinou studii, během které by léčba úplně vyhladila rakovinu každému pacientovi. "Věřím, že je to poprvé, co se to v historii rakoviny stalo," prohlásil.

Související obsah

​Podobného názoru je i nezávislý specialista na rakovinu tlustého střeva a konečníku z Kalifornské univerzity Alan P. Venook. Kompletní remisi u každého pacienta označil za "neslýchanou".

Všech 12 pacientů s rakovinou konečníku původně čelilo vyčerpávající léčbě – chemoterapii, ozařování i operačním zákrokům, které s sebou nesou jistá zdravotní rizika zahrnující třeba dysfunkci střev. Do studie vstupovali s tím, že po skončení experimentální léčby stejně budou muset všechny tyto procedury absolvovat, protože nikdo ve skutečnosti příliš nevěřil tomu, že nádory opravdu zmizí. Ale dočkali se překvapení. Žádná další léčba nebyla nutná.

Související obsah

​K údivu je i to, že žádný z pacientů neměl vážnější zdravotní komplikace spojené s léčbou. Lék dostávali každé tři týdny po dobu šesti měsíců a jedna dávka stála asi 11 tisíc dolarů (256 tisíc korun). Absence významných vedlejších účinků podle lékaře Venooka může znamenat, že vzorek pacientů byl buď příliš malý, nebo jsou tyto druhy rakoviny jiné.

Vzhledem ke krátké době používání dostarlimabu na testovaných pacientech navíc ještě nelze s jistotou říci, že rakovina se znovu neobjeví. U 12 pacientů však už uběhlo vždy nejméně půl roku od ukončení léčby a magnetická rezonance ani biopsie stále nic neprokázaly. Více světla by tak do nadějného léku mělo vnést další zkoumání a pokusy.

V Česku přibylo za minulý rok téměř 70 tisíc nových případů rakoviny (11/2021):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz