Zahraničí

Válka na Ukrajině trvá už tři měsíce. Počet obětí nelze vyčíslit

V úterý jsou to přesně tři měsíce ode dne, kdy ruská armáda napadla na pokyn prezidenta Vladimira Putina Ukrajinu. V Evropě tím Rusko zahájilo největší vojenský útok od druhé světové války.

"Každý den, kdy se obracím k našim lidem, zdůrazňuji, jak tvrdě a za jakou cenu bojují proti okupantům. Ti proti nám vedou velmi krutou válku, která na našem kontinentu skutečně 77 let nebyla. Totální válka, během které se nepřítel snaží zabít co nejvíce lidí a zničit co nejvíce infrastruktury," řekl ve svém pravidelném nočním hlášení ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Uvedl také, že od začátku invaze provedlo Rusko na Ukrajinu 1 474 raketových útoků. Naprostá většina z nich mířila na civilní cíle. Ukrajina musela čelit i více než třem tisícům náletů ruských letadel a vrtulníků. Počet obětí nelze v tuto chvíli přesně vyčíslit.

Související obsah

"Myslím, že cena, kterou za to platíme, je obrovská. Lidské životy mají nevyčíslitelnou hodnotu a není správné, že tu teď umírají nejen mladí muži. Diplomacie to musí vyřešit," prohlásil jeden z ukrajinských vojenských velitelů Aleksii Kolesnikov.

Podle prezidenta Zelenského je potřeba, aby se Ukrajina připravila na to, že i následující týdny války budou těžké. Ruská armáda podle Kyjeva zvýší intenzitu bojů na Donbasu a také snahu obklíčit Severodoněck.

Moskva už v regionu soustřeďuje raketomety a dělostřelectvo. Pokud by Rusové ovládli severodoněckou kapsu, znamenalo by to dobytí celé Luhanské oblasti a významný posun v rámci snahy ovládnout Donbas.

Související obsah


Nové satelitní snímky navíc odhalily, jak v přístavním městě Sevastopol Rusové na lodě nakládají obilí. Kyjev tvrdí, že Moskva ukradla Ukrajině už několik set tisíc tun úrody.

Ukrajinská pošta mezitím vydala aktualizovanou sérii poštovních známek s motivem vojáka, který křižník Moskva poslal během prvních hodin invaze, slušně řečeno, k šípku. U lodi, které se ukrajinští vojáci odmítli vzdát, je nově nápis 'hotovo'. Chlouba ruského námořnictva se v dubnu potopila. Podle Kyjeva ji zasáhly ukrajinské střely. Moskva tvrdí, že šlo o nehodu.

niká, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz