Naše Česko

Kvůli kůrovci lesníci vykáceli část lesa. Obec tak přišla o pitnou vodu

Obyvatele Tučap na Táborsku připravil o pitnou vodu kůrovec. Lesníci vykáceli část napadeného lesa, pod kterým leží prameny, a voda se teď bez stromů v půdě neudrží. Vedení obce řeší, co bude dělat dál.

V místech, kde se nacházejí prameny, které zásobují Tučapy vodou, byl dříve les. Stromy ale musel majitel kvůli kůrovci vykácet a na to obec doplatila. "Ten efekt je jednoduchý. To málo, co naprší, se odpaří," posteskl si starosta Tučap Pavel Novák.

"Pokud jsou stromy napadené kůrovcem, je třeba dříví zpracovat. Jen tak se dá kalamita zastavit. Lesy potom samozřejmě obnovíme," vyjádřila se mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Jenže než budou stromy opět schopny v půdě zadržovat vodu, potrvá to minimálně 20 let. Tak dlouho obyvatelé Tučap čekat nemohou.

Aktuálně tak vodu do obce dováží cisterny a zastupitelé řeší, co dál. "Občan to úplně nepocítí. Možná, že to pocítí někde nižším tlakem, ale vzhledem k tomu, že vodárenská síť je monitorovaná díky moderní technice, tak většinou dispečer vidí, kdy je potřeba zasáhnou a kdy je třeba voda dovézt," vysvětlil Novák.

Související obsah

​Starosta vidí řešení v napojení na síť Jihočeského vodárenského svazu. Jednalo by se o vybudování asi sedmi kilometrů dlouhého potrubí, které propojí už existující větev v Soběslavi s obcí, což by podle předběžných odhadů mohlo vyjít na několik desítek milionů korun.

"Máme už studii, už máme zakreslené i nějaké přivaděče, kudy by to mohlo jít. Těch možností financování je spoustu. Primárně z nějakých národních zdrojů, jako z ministerstva zemědělství nebo ze Státního fondu životního prostředí. Samozřejmě tam bude i podíl obce," doplnil Novák.

Jihočeský vodárenský svaz ale varuje, že stavba přivaděče je běh na dlouho trať. Hotový by mohl být tak za pět let. Problém je i s majiteli pozemků, kudy by měl vodovod vést. "Vlastníci nechtějí, aby měli na svým pozemku nějaký přivaděč. To samé jako s projednáváním trasy dálnic a silnic," konstatoval předseda svazu Antonín Princ.

Zatím obci nezbude nic jiného, než do Tučap vodu dovážet. Za cisternu o objemu 12 kubíků platí pět tisíc korun. Faktury zatím hradí z finančních rezerv.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz