Domácí

Vláda chystá tarif na snížení cen energií. Podle odborníků není dostačující

Televize Nova se podívala na to, jak chce situaci se zdražujícími se energiemi řešit vláda. Ta připravuje speciální tarif, který by měl lidem ceny snížit. Podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) chce na něj vydat státní pokladna více než 50 miliard korun.

Řada ekonomů, energetických odborníků, a dokonce i samotných dodavatelů má spoustu připomínek k současné situaci. A přidávají také rady, jak ji řešit. "Bohužel, když přepočítáme ceny českých energií vůči příjmům českých domácností, tak patříme k těm nejdražším zemím na světě," řekl ekonom Štěpán Křeček.

"Vláda může přikročit k výraznějšímu zdanění energetických firem, zejména ČEZu," přidal se ekonom Lukáš Kovanda. Podle odborníků cílená pomoc jen pro některé domácnosti nestačí. Vláda by prý měla přijít s plošným opatřením, a to co nejdříve. "Bylo by to buď prominutí, nebo snížení daně z přidané hodnoty," dodal ekonom Petr Studnička.

Podle odborníka na energetiku Michala Šnobra bude muset brzy dojít na plošná opatření. "Jednou z cest je dostat pod kontrolu státu část výrobních zdrojů," přidal marketingový ředitel Centropol Energy Jiří Matoušek. Kovanda navrhuje i jedno dlouhodobé řešení, kterým je dostavba dalších jaderných bloků.

Související obsah

"V 70., 80. letech minulého století se v Evropě postavilo téměř 200 jaderných bloků. Od roku 2000 jsou to jen jednotky reaktorů," přidal Šnobr. "Čím více výrobních zdrojů uvedeme do provozu, tím na tom v rámci Evropy budeme lépe. Toto nám pomůže, ale bohužel v dlouhodobém horizontu, nikoliv na úrovni příštího nebo přespříštího roku," dodal Matoušek.

Zástupci kabinetu plánují takzvaný dostupný tarif. Ten by mohl domácnostem snížit ceny energií až o 20 procent. Vláda by ho měla projednávat 22. června. Ten by se měl dotknout nízkopříjmových domácností, ale i nižší střední třídy.

"Bude zvýhodněný pro určité množství odběru energie tak, abychom nejen ulehčili domácnostem život ve zvýšených cenách energií, ale zároveň je motivovali k tomu, aby energiemi šetřily," prohlásil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Související obsah

Podle mluvčího Innogy Martina Chalupského by měl být sociální tarif cílený na konkrétní skupiny lidí. Hlavně na ty, kteří opravdu pomoc potřebují. "Určitě nepotřebuje pomoci ten, kdo si vyhřívá bazén," přidal Chalupský.

"Existuje pracovní skupina, která se tím intenzivně zabývá. Vzhledem k tomu, že se bude muset vytvořit model pro fakturaci v jednotlivých energetikách, tak toto není řešení, které bude na stole zítra, ale mohu ujistit, že všichni pracují na tom, aby se ta nižší cena dostala k zákazníkům," uzavřel Matoušek.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz