Zahraničí

Tisíce Američanů vyšly do ulic. Chtějí přísnější pravidla pro držení zbraní

Po masových střelbách v posledních týdnech ve Spojených státech amerických roste odpor tamních obyvatel ke zbraním. Lidé v ulicích měst demonstrují, aby se zákony pro jejich držení zpřísnily a omezil se jejich prodej. Mezi novými návrhy jsou přísnější prověrky pro kupce mladší 21 let a taky větší kontroly, ke komu se zbraně dostanou.

Tisíce lidí v ulicích požadující jediné, přísnější pravidla pro držitele střelných zbraní. O víkendu vyrazily do ulic hlavního města Washingtonu davy Američanů, aby emotivními projevy donutily Kongres jednat.

"Mluvím jako starostka, ale také jako matka. Mluvím za miliony Američanů i za další starosty, kteří požadují, aby Kongres dělal svou práci. Jeho úkolem je chránit nás, chránit naše děti před násilím," uvedla starostka Washingtonu Muriel Bowserová.

Související obsah

Povedlo se, i když jen částečně. Skupina 20 demokratických a republikánských senátorů se spojila a vytvořila návrh, který má vést k omezení násilí. Počítá s tvrdšími kontrolami pro kupující mladší 21 let, s navýšením zdrojů pro jednotlivé státy, aby mohly prověrky snadněji provádět nebo s intenzivnějším bojem proti nelegálnímu prodeji zbraní.

Senátoři také vyzvali ke zvýšení investic do zařízení pro duševně nemocné nebo k většímu zabezpečení škol. Prezident USA Joe Biden návrh přivítal a vyzval zákonodárce, aby jej rychle schválili, zároveň dal ale jasně najevo, že návrhy nezacházejí dostatečně daleko.

Biden už začátkem června vyzval k zákazu prodeje útočných zbraní a velkokapacitních zásobníků nebo alespoň k posunutí věkové hranice pro nákup zbraní z 18 na 21 let. V cestě mu ale dlouhodobě stojí republikáni, kteří právo na držení zbraně brání.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz