Domácí

Powerbanka se mu propálila autem. Nebezpečné ale nebývají, tvrdí odborník

Powerbanka se mu propálila autem. Nebezpečné ale nebývají, tvrdí odborník
Powerbanka zničila majiteli auto | Zdroj: HZS Plzeňského kraje

Je to jako mít v kapse malý plamenomet. Někteří lidé si dostatečně neuvědomují případná rizika spojená s používáním powerbanky. Na co si dát pozor a jak vybrat tu kvalitní, shrnul pro redakci TN.cz IT specialista Tomáš Hofman.

Díra, jako by se někdo pokoušel prokopat z Mírova. Tak vypadá palubní deska po požáru v autě v Plzni minulý týden. Za vším stojí powerbanka. Začala hořet, přestože nebyla k ničemu připojená, jen tak ležela.

Vše se odehrálo v sobotu odpoledne v Tovární ulici. "Přijeli jsme na místo a hořelo v osobním automobilu na palubní desce. I podle svědecké výpovědi člověka, který ten požár nahlašoval, došlo k nějakému zvukovému efektu, a ta powerbanka se v podstatě protavila skrz palubní desku," popsal mluvčí hasičů Petr Poncar.

Související obsah

​V galerii níže jsou vidět snímky po požáru. Sklo se nerozbilo kvůli hasičskému zásahu, ale kvůli vysoké teplotě. Majitel auta měl alespoň trochu štěstí, že se jednalo o starší kus. "Předběžný odhad škody je asi 15 tisíc korun," řekl Poncar.

Za posledních několik měsíců vyjížděli plzenští hasiši ke třem požárům akumulátorů, ať už to bylo od elektrických koloběžek, či jiného stroje. Ve všech případech ale byly akumulátory v chodu či na něco připojené.

Bezpečnost powerbanek

Objevuje se tak otázka, nakolik jsou powerbanky bezpečné. Redakce TN.cz proto oslovila IT specialistu Tomáše Hofmana. "Primárně powerbanka pro uživatele nebezpečná není. Záleží samozřejmě na tom, jak ji používá a co je to za powerbanku. Záleží také na výrobci, existují levné powerbanky s levnějšími články uvnitř, pak existují dražší powerbanky s lepšími články. Je také důležité, jaký ten článek je, z čeho je vyrobený," vysvětlil.

Zabijákem powerbanek je často špatné zacházení. "Nenechávejte to nikde na palubce v autě, a vůbec tam, kde dochází k rychlému vývinu tepla, to znamená u kamen, u topení. Prostě nenechávat to nikde, kde by to mohlo dojít do kontaktu s teplem. Může se pak stát, že dojde k nafouknutí baterky a jejímu zkratu a zahoření," poradil Hofman.

Související obsah

​Někteří lidé také praktikují svá vlastnická práva spíše agresivnějším způsobem, powerbanku třeba někam hodí, a to jí také nesvědčí. "Je potřeba dávat pozor na obal powerbanky, jestli se někde nepromáčkne, pak může dojít právě k poškození toho bateriového článku. Někdo to nechává dlouhodobě v zásuvce, pouští do toho více proudu, než je powerbanka schopná zvládnout. Někdo je schopný použít neoriginální příslušenství, jiné příslušenství, které dává třeba větší proud," shrnul Hofman.

Hofman si dává pozor na několik základních pravidel a postupů. Může tak s klidem prohlásit, že se zařízením nikdy neměl žádný problém. "Převážně kupuji v České republice s tím, že si vybírám kvalitní kovové obaly, kde je menší šance poškození než u plastu. Je tam větší šance, že powerbanka bude fungovat tak, jak má," vyložil.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz