Zahraničí

Ze slovenských vlaků zmizí průvodčí. Změna se chystá i v Česku. ANKETA

Cestující na Slovensku čeká už za pár týdnů velká změna. Na některých tratích už totiž ve vlacích nepotkají průvodčí, čehož se hlavně starší lidé bojí. Podobná změna se plánuje i v České republice.

Od 1. července budou na Slovensku některé vlaky jezdit bez průvodčích. Samoobslužný systém bude fungovat na čtyřech tratích. Konkrétně mezi městy Košice a Moldava nad Bodvou, Humenné a Medzilaborce, Prešov a Bardejov a Humenné a Stakčín. "Tyto tratě mají nízkou frekvenci cestujících, anebo vysoké procento cestujících, kteří mají nárok na bezplatnou dopravu," vysvětlil důvod mluvčí Železniční společnosti Slovensko Tomáš Kováč televizi Markíza

Cestující si budou moci lístek koupit přes SMS nebo v aplikaci. Podle lidí ale průvodčí ve vlaku nejsou jen kvůli prodávání lístků, ale pomáhají také řešit různé problémy.

Související obsah

​Ve světě nicméně nejde o žádnou novinku a podobný systém v cizině funguje. O změně se už delší dobu mluví i v České republice. Nejblíže realizaci jsou v Jihomoravském kraji, kde plánují v nových vlacích zavést automaty na prodej lístků. Více o plánované změně se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

​Zrušením průvodčích společnosti ušetří náklady na zaměstnance. Lístky by měli náhodně kontrolovat revizoři podobně jako to funguje v MHD. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz