Zahraničí

Autorka eseje Jak zavraždit svého manžela dostala doživotí za vraždu svého muže

Autorka eseje Jak zavraždit svého manžela dostala doživotí za vraždu svého muže
Zdroj: Profimedia (Ilustrační fotografie)

Oregonský soud odsoudil spisovatelku Nancy Crampton Brophyovou k doživotnímu vězení za zastřelení svého manžela. Autorka románů svůj zločin zřejmě předpověděla v eseji s názvem Jak zavraždit svého manžela, informuje BBC.

Crampton Brophyová (71), byla minulý měsíc shledána vinnou z vraždy druhého stupně. Porota zjistila, že v roce 2018 zastřelila svého manžela, aby dosáhla vyplacení životní pojistky ve výši 1,5 milionu dolarů.

Před pácháním vraždy byla Nancy Crampton Brophyová publikovanou autorkou, jejíž tvorba zahrnovala romány jako Špatný manžel a Špatný milenec. Její zesnulý manžel, Daniel Brophy, byl šéfkuchařem a respektovaným učitelem na Oregonském kulinářském institutu. V červnu 2018 byl nalezen zastřelený v kuchyni ústavu, píše BBC.

Případ přitáhl velkou pozornost kvůli její esiji Jak zavraždit svého manžela, kterou Crampton Brophyová napsala několik let před vraždou. "Věc, kterou vím o vraždě, je, že každý z nás ji má v sobě, když je zatlačen dostatečně daleko," řekla v nyní smazaném příspěvku.

V díle vyjmenovala řadu způsobů, jak spáchat tzv. mariticide (termín označující zabití vlastního manžela, zabití vlastní manželky se označuje jako uxoricide), od použití zbraní a nožů až po jedy a nájemné vrahy, než napsala, že "je snazší přát lidem smrt, než je skutečně zabít." Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí uvádí, že mariticide tvoří asi 30% z celkového počtu vražd manželů v USA.

Soudkyně nakonec u hlavního líčení rozhodla proti připuštění eseje jako důkazu, protože byla napsána před lety jako součást písemného semináře. Důkazní situace v případu však byla natolik dostatečná, že obžalovanou poslala za mříže na doživotí.

Žalobci úspěšně argumentovali, že Crampton Brophyová měla motiv i prostředky k vraždě svého partnera. Pár se totiž dostal do finančních potíží a pachatelka měla zájem na tom, aby po jeho smrti získala tučnou pojistku.

Obžalovaná se hájila tím, že na dobu smrti svého manžela má výpadek paměti. Porota složená z 12 členů ji po necelých dvou dnech rokování shledala vinnou z vraždy druhého stupně.

Její doživotní trest, vynesený v pondělí, s sebou nese možnost podmínečného propuštění po 25 letech. Její právníci uvedli, že se plánují odvolat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz