Krimi

Strážníci v Děčíně zaklekli opilého muže. Nepřiměřený zákrok, stěžují si lidé

Strážníci v Děčíně zaklekli opilého muže. Nepřiměřený zákrok, stěžují si lidé
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Policisté vyšetřují zásah děčínských strážníků. Ti totiž ostře zakročili vůči opilému muži, aby dostali situaci pod kontrolu. Podezřelého proto povalili na zem a přidržovali pomocí obušku a kolene. Podle některých lidí byl však zákrok nepatřičně tvrdý.

Záběry ze zásahu městské policie pořídil jeden ze svědků události a video začalo kolovat na sociálních sítích. Kamera se však spustila až v momentě, kdy strážníci povalili podezřelého muže na zem, kde ho následně zaklekli.

Incident se odehrál v pátek v podvečerních hodinách na Masarykově náměstí v Děčíně. "Obdrželi jsme oznámení, že někdo ničí městský majetek, rozkopává květináče a podobně. Kromě toho jsme dostali také popis lidí a hlídka vyrazila na místo. Byli však už pryč," nastínil situaci TN.cz ředitel děčínské městské policie Marcel Horák.

Dotyčné našli strážníci o pár ulic dál. "Vyzvali je k prokázání totožnosti. Oni se vzpouzeli, ale po zákonné výzvě nadiktovali údaje, protože neměli doklady. My jsme zjistili jejich totožnost. Následně se hlídka zeptala, jestli něco zničili, a oni se přiznali," pokračoval Horák.

Strážníci je vyzvali, aby s nimi šli na místo incidentu. Problém však nastal ve chvíli, kdy je potkala skupinka lidí, kteří se ptali, kam jdou. "Lidé následně začali vybízet podezřelé, aby s hlídkou nikam nechodili. Oni se tedy rozhodli, že nikam nepůjdou," doplnil Horák.

Městští policisté je proto znovu vyzvali, aby zůstali na místě a nikam neodcházeli. Nikdo je však neuposlechl. "Strážník jednoho z nich chytil za ruku, což v podstatě nebylo ani použití hmatů a chvatů. Muž se mu snažil vytrhnout, a když se to nepodařilo, pokusil se strážníka udeřit loktem," vysvětlil Horák s tím, že hlídka přikročila k použití donucovacích prostředků, protože muž kladl odpor.

Dotyčný byl navíc opilý. Vyšetřovatelé mu na stanici poté naměřili 1,7 promile alkoholu v krvi.

Související obsah

Situace se vyhrotila

Dokončení zásahu však podle Horáka bránila celá řada lidí. To je patrné také z videa. "Strážníky obstoupili lidé. Doráželi na ně, dokonce i fyzicky. Jednoho z hlídky tahali za rameno, až musel v jednu chvíli útok odrazit. Dokonce použili slzný sprej," popsal situaci Horák.

Přihlížejících bylo na místě opravdu hodně. Lidé, kteří "asistovali" přímo u zásahu, se zastávali muže na zemi. Jednomu ze strážníků nadávali, že je hloupý, a ptali se, zda užívá drogy. Nechybělo ani vyhrožování.

Na místo následně přijely další hlídky. Těm se podařilo zásah dokončit. Oba muži, kteří napadli strážníky, byli předvedeni na stanici státní policie. Vyšetřovatelé se však k události odmítli vyjádřit. "Okolnostmi tohoto případu se zabýváme a prošetřujeme veškeré informace, které s ním souvisí. S ohledem na probíhající šetření v současné době nemůžeme sdělit více podrobností," řekla TN.cz policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Podle ředitele městské policie se nikomu naštěstí nic nestalo. "Přestože ten zákrok vypadá brutálně, nikdo se nezranil. Dotyčný člověk byl dotazován, jestli chce ošetřit. Na vše odpovídal, že ne," uzavřel Horák.

Související obsah

Mnozí zásah kritizují, odborník má jasno

Přestože podle některých byl zákrok městské policie v pořádku, mnozí jej kritizují jako naprosto brutální. "Já bych podala trestní oznámení za ublížení na zdraví s celým videem. Tohle je už příliš, co si dovolují. A evidentně svoji moc zneužívají. Nesnáším je!" napsala na sociálních sítích Růžena. "Ale tohle byl nepřiměřený zákrok, klečet někomu na hlavě," myslí si Jana.

"Každý policista využívá sílu uniformy! Takové lidi, co byli za mlada šikanováni a týráni, by k nim neměli brát. Pak to takto dopadá! A nechápu, jak se někdo může stavět za policisty," rozčiluje se Adam.

Redakce TN.cz proto oslovila mezinárodního policejního instruktora Pavla Černého. Podle něj je však velký problém, že ve videu není to, co předcházelo samotnému zákroku. "To bych řekl, že je tam klíčové. Protože otázkou je, co tomu předcházelo. Tedy jestli intenzita užití donucovacích prostředků odpovídala tomu činu. Nevíme, co dotyčný udělal a jaký byl prvotní důvod použití donucovacích prostředků," má jasno Černý.

Zároveň upozornil, že záběry mohou být vytržené z celého děje a video může působit emocionálně. "Byli jsme sice svědky tvrdšího užití donucovacích prostředků, ale neviděl jsem tam nic, co by ohrožovalo toho člověka vysloveně na životě. Intenzitu nedokáži posoudit, protože dotyčného nemám pod sebou, necítím jeho odpor. Můžu konstatovat, že i přes opakované výzvy nespolupracoval a přes inkasovanou bolest strážníkům nedal ruku a nenechal se spoutat, čímž by ta situace skončila," vysvětlil Černý.

Související obsah

"Já vidím nezáviděníhodnou situaci strážníků, kterým je úkon komplikován a znemožněn realizovat služební výkon jinými lidmi. Někdy je to na hranici, a dokonce jsem viděl, že i za hranicí opětovného napadení veřejného činitele. Například to postříkání strážníka sprejem, tam je naplněna skutková podstata a ten člověk měl skončit v poutech," poznamenal Černý.

Podle odborníka si však lidé často neuvědomují, že musí uposlechnout zákonné výzvy. "Po neuposlechnutí mohou hlídky použít donucovací prostředky. Pokud vás policisté nebo strážníci vyzvou, uposlechněte je a následujte. Pokud nejste s jejich jednáním spokojení nebo s tím nesouhlasíte, poté si můžete stěžovat," upozornil Černý.

Policie vloni v červnu zakročila proti agresivnímu muži, ten při převozu do nemocnice zemřel. Podle znaleckého posudku ale jeho smrt se zákrokem nesouvisela:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz