Zahraničí

Soudní fraška, kritizoval Trump vyšetřování útoku na Kapitol

Výbor americké Sněmovny reprezentantů pokračuje ve vyšetřování útoku na Kapitol. Ten mají na svědomí voliči Donalda Trumpa, který své příznivce burcoval k protestům ve svých projevech. Podle svědků chtěli poradci, vládní představitelé i rodina Trumpovi falešná tvrzení o volebních podvodech vyvrátit, on jim ale nevěnoval pozornost.

Na den 6. ledna 2021 nejen Američané jen tak nezapomenou. Do budovy Kongresu vtrhly davy republikánských stoupenců. Rabovaly kanceláře členů demokratické strany a uvnitř budovy se ozývala střelba.

Radikálové, které Trump v projevu označil za velké vlastence, vtrhli do Kapitolu, aby zablokovali Bidenovo vítězství. Poháněly je Trumpovy spiklenecké teorie o volebních podvodech. Jedna z nich zazněla i před sněmovním výborem, který útok vyšetřuje.

"Máme tu společnost, která jedná velmi podezřele. Jmenuje se Dominion. Když vyměníte čip a stisknete tlačítko pro Trumpa, hlas připadne Bidenovi. Co je tohle za systém?" prohlašoval bývalý prezident.

Související obsah

​Ze slyšení Trumpových spolupracovníků vyplývá, že naprosto ignoroval informace svého volebního týmu, a dokonce se sám prohlásil za vítěze voleb. Prý byl odtržený od reality a podle výpovědi běsnil, když mu ministr spravedlnosti řekl, že nebude ve volbách nikomu stranit. "Byl naprosto rozčílený. Nejvíc, co jsem kdy viděl. Poté mi sdělil, že jsem to musel říct kvůli tomu, že nenávidím Trumpa. Odpověděl jsem, že to, co se říká o volebních podvodech, jsou kecy," vypověděl Bill Barr.

Trump na pondělní slyšení reagoval prohlášením o 12 stranách. V něm činnost výboru označil za soudní frašku a napsal, že řízení má odpoutat pozornost Američanů od větších problémů, kterým teď USA čelí.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz