Domácí

Rakouská vláda lidem rozdává peníze, česká chce šetřit. ANKETA

Rakouská vláda lidem rozdává peníze, česká chce šetřit. ANKETA
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Rakouská vláda se toho nebojí. Zatímco v České republice se řeší, zda není příspěvek 5 tisíc korun na dítě do 18 let plýtvání, tak v Rakousku jdou mnohem dál. Nejenže Rakušani dostanou na dítě větší příspěvek než Češi, ale peníze mají dostat i dospělí.

Rakouská vláda v úterý představila svůj soubor opatření, která mají domácnostem a podnikům pomoci řešit dopady vysoké inflace. Zahrnuje mimo jiné jednorázový příspěvek 500 eur (přes 12 tisíc korun) pro každou dospělou osobu a 250 eur (přes 6 tisíc korun) pro každé dítě. 

Dalších 300 eur (7 500 korun) navíc dostanou nezaměstnaní a důchodci s nízkou penzí. Rodiny také získají ještě jednorázový příspěvek 130 eur (3 tisíce) na dítě. Firmy zase budou mít nárok na kompenzace za vysoké ceny elektřiny. Opatření prý stát jen letos vyjdou zhruba na šest miliard eur (150 miliard korun).

Související obsah

​Vláda kancléře Karla Nehammera chce takto bojovat s inflací, která v Rakousku v květnu stoupla na 8,1 %. "Tento balíček ulevuje všem v Rakousku a vrací jim finanční volnost, kterou jim zvyšování cen a inflace vzaly. Je to dobrá kombinace okamžité úlevy pro zaměstnance a rodiny a strukturálních reforem, které mají trvalý efekt," řekl kancléř Nehammer.

V Česku byla ve stejném měsíci inflace na 16 %. Česká vláda ale nemá v plánu další plošné příspěvky kromě již oznámených 5 tisíc na dítě do 18 let pro rodiny s příjmem do milionu korun. "Děláme kroky, aby pomoc byla cílená, a zároveň nechceme roztáčet inflační spirálu," řekl v úterý
premiér Petr Fiala (ODS).

​Jednorázový příspěvek na dítě vyjde český rozpočet asi na 7,8 miliardy korun. Celkem chce vláda na různá opatření letos vydat ze státního rozpočtu zhruba 100 miliard korun. 

Soubor opatření i web, na kterém mají mít lidé možnost zjistit, zda mají nárok na nějakou pomoc od státu, vláda nazvala Deštník proti drahotě. "Opatření děláme systematicky, cíleně, děláme je tak, abychom pomohli těm, kteří si s tou situací sami pomoci nemohou," řekl premiér.

Ceny aktuálně rostou nejrychleji za posledních téměř 30 let, nejvíce zdražují především potraviny, pohonné hmoty a bydlení. Podle ekonomů je růst inflace tak razantní, že poškodí nejen nejchudší obyvatele, ale i střední třídu. Poslechněte si komentář ekonoma Lukáše Kovandy:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz