Domácí

Chystáte se s mazlíčkem na dovolenou? PRAVIDLA pro cesty do zahraničí

Chystáte se s mazlíčkem na dovolenou? PRAVIDLA pro cesty do zahraničí
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Sezóna dovolených je tady a řada lidí plánuje vyrazit za hranice. Zatímco někteří pro své mazlíčky zajišťují hlídání, jiní je chtějí vzít s sebou. V takovém případě je však nutné dodržet pravidla, která platí při cestování se zvířaty do zahraničí.

Cestování s domácími mazlíčky po členských zemích Evropské unie (EU) se řídí zvláštní unijní legislativou, která upravuje podmínky pro psy, kočky a fretky. "Při cestě do jiného členského státu EU musí být zvířecí společník označen mikročipem splňujícím příslušné ISO normy pro mikročipy a čtecí zařízení," uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád.

Uznává se také označení zvířete tetováním, to však musí být jasně čitelné a prokazatelně provedené dříve než 3. července 2011. "Jednoho člověka může při neobchodní cestě se psem, kočkou nebo fretkou do zahraničí v rámci EU doprovázet maximálně pět kusů těchto zvířat," doplnil Semerád.

Související obsah

Před cestou si navíc chovatel musí u schváleného soukromého veterináře zajistit pro své zvíře pas, který platí ve všech státech EU. V pasu musí být uveden člověk, který zvíře do zahraničí doprovází, zpravidla jde o majitele. V jiném případě musí mít dotyčný cestující písemné zmocnění.

Zvířata starší 12 týdnů musí mít platné očkování proti vzteklině. "Cestovat může také zvíře až 21 dní po jeho provedení nebo v případě přeočkování, které proběhlo ještě v době platnosti předchozího očkování, ihned," sdělil mluvčí SVS Petr Vorlíček. Před očkováním a vydáním pasu musí být mazlíček očipován.

Podmínky Irska, Malty a Finska

Pokud plánujete cestu do Irska, Finska nebo na Maltu, musí být pes navíc odčervený, a to 120 až 24 hodin před vstupem na území těchto států. "Tento úkon musí být soukromým veterinárním lékařem potvrzen do pasu," vysvětlil Vorlíček.

V některých zemích, jako je například Německo, by mohl nastat problém, pokud cestující pes patří mezi některá bojová plemena. V takových případech SVS doporučuje se předem o situaci informovat.

Související obsah

Cestování mimo Evropskou unii

Při dovolených mimo EU, včetně Velké Británie, je poté nutné se řídit podmínkami konkrétní třetí země. Před odjezdem by si je tak měl každý cestující zjistit.

Podrobnější informace o cestování se zvířaty do třetích zemí i států Evropské unie naleznete zde.

Cestovatelskými tématy se zabývá také pořad TN Live Experti na cestách. Hvězdy Instagramu například poradily, jak na dovolenou s dětmi:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz