Zahraničí

Rusové odřízli Severodoněck. V centru města zůstaly stovky civilistů

Rusové po týdnech tvrdých bojů odstřelili poslední únikový most a odřízli tak město Severodoněck. Boje se přesunuly do centra, kde stále zůstávají stovky civilistů. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil boje v oblasti za nejbrutálnější v historii Evropy.

Zničené únikové cesty, ostřelování, hledání úkrytu. Pro stovky civilistů, kterým se nepodařilo uniknout, se stalo město smrtící pastí. Humanitární pomoc již nepřichází.

Rusové odpálili všechny únikové mosty a kontrolují 70 procent Severodoněcku. Údajně vytlačili ukrajinské jednotky z centra, východní část města je ale prý stále pod ukrajinskou kontrolou. Stovky civilistů se skrývají v chemičce Azot, okolo které se soustřeďují boje. Hlava samozvané Doněcké lidové republiky chce ukrajinské vojáky zastrašit.

"Ukrajinské vojenské jednotky v Severodoněcku zůstanou navždy. Mají dvě možnosti: buď následovat příkladu svých kolegů z Azovstalu a vzdát se, nebo zemřít. Žádnou jinou možnost nemají," prohlásil zástupce samozvané Doněcké lidové republiky Eduard Basurin.

Související obsah

Dalším cílem má být vedlejší město Lysyčansk. Dobytí obou měst by Rusům zajistilo kontrolu nad Luhanským regionem. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovaně prosí západ o zbraně dlouhého dosahu. "Jen dostatečné množství moderního dělostřelectva zajistí naši převahu a ukončí ruské mučení ukrajinského Donbasu," řekl.

Poblíž Kyjevské Buči mezitím odkryli další hromadný hrob s těly sedmi civilistů. "Střely do kolen vypovídají o tom, že byli mučeni a Rusové se z nich snažili dostat jakékoli informace," sdělil šéf kyjevské regionální policie Andrij Nebytov. Od stažení ruských vojsk z Kyjevské oblasti na konci března už byla nalezena těla 316 lidí včetně žen a dětí

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz