Krimi

Razie NCOZ: Obvinili náměstka Hlubučka, policie se údajně zajímá i o Gazdíka

Razie NCOZ: Obvinili náměstka Hlubučka, policie se údajně zajímá i o Gazdíka
Petr Gazdík Zdroj: TV Nova

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) od středečního rána zasahovali na několika místech v Praze, včetně pražského magistrátu a VZP. Prohledávali také kancelář náměstka za STAN. Portál iDNES.cz přišel s informací, že policie má mít v hledáčku i ministra školství Petra Gazdíka (STAN). Ten to rázně odmítl.

K razii se vyjádřilo Vrchní státní zastupitelství v Praze. "Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze vykonává dozor ve věci, v níž policejní orgán Policie České republiky, Národní centrála proti organizovanému zločinu SKPV, aktuálně provádí úkony trestního řízení. Skutky, pro něž bylo zahájeno trestní stíhání proti 11 osobám, souvisí s hospodařením společnosti Dopravní podnik hl. m. Prahy, a. s. Další informace vzhledem k fázi trestního řízení není možno k věci sdělit," uvedl státní zástupce Adam Borgula. Podle informací TV Nova jsou všichni obvinění i zadržení.

​Podle informací webu iROZHLAS.cz jsou mezi obviněnými náměstek primátora Prahy Petr Hlubuček (STAN) a podnikatel Michal Redl. Podezření se údajně týká uplácení a účasti na organizované skupině. U Redla má být také podezření na nakládání s drogami, uvedl portál.

V reakci na razii rezignovali z dozorčí rady dopravního podniku (DPP) Hlubuček i Michal Zdeněk. "Vzhledem k závažnosti a rozsahu celé kauzy jsme se rozhodli odvolat člena představenstva DPP Mateje Augustina, nominanta klubu Spojené síly pro Prahy (TOP 09, KDU-ČSL a STAN). Hovořil jsem s ním a nenachází se ani v České republice, do které se odmítá vrátit," informoval na twitteru pražský náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě). "U ostatních členů představenstva čekáme na výsledky výslechů a oficiální vyjádření PČR," doplnil.

Související obsah

V souvislosti se středeční razií se podle serveru iDNES.cz policie údajně zajímá rovněž o ministra školství Petra Gazdíka (STAN), při prohlídkách měli policisté pátrat po materiálech, které se mají ministra týkat. "Nevím, že by se o mě policie zajímala, nejsem si vědom žádných pochybení, ale jsem připravený poskytnout vyšetřovatelům veškerou součinnost," reagoval Gazdík pro TN.cz.

Portál PrahaIN zveřejnil fotky Hlubučka, kterého policie kolem půl čtvrté odpoledne odváděla z jeho domu v pražské městské části Lysolaje. Spoutané ruce měl překryté bundou.

Policisté ve středu večer eskortovali Petra Hlubučka v poutech:

Spekuluje se i o dalších jménech. ​Do ústředí NCOZ ve středu odpoledne podle informací TV Nova přivezla policie předsedu představenstva a personálního ředitele pražského dopravního podniku Jiřího Špičku. Ten ale mezi obviněnými není. Česká televize zmínila, že je obviněný i lobbista Zakaria Nemrah. Ten byl dříve předsedou SPOZ v Praze 9.

Snímky Jiřího Špičky před budovou NCOZ:

Razie po Praze

Policie při razii zamířila na pražský magistrát i do VZP. "Mohu potvrdit, že na pražském magistrátu zasahovala policie, které poskytujeme veškerou součinnost, nicméně vzhledem k vyšetřování nemohu poskytnout bližší informace, chod úřadu pro veřejnost není nijak ovlivněn," uvedl mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník. "Pojišťovna poskytla Policii České republiky maximální součinnost, plně spolupracovala na všech jejích úkonech," řekla mluvčí VZP Viktorie Plívová.

Patrik Nacher reaguje na obří razii NCOZ v dopravním podniku, magistrátu i VZP v Praze:

​​"Policie prý zasahuje na pražském magistrátu, údajně v kanceláři Petra Hlubučka. To je samozřejmě znepokojivá informace, nic dalšího však nyní o tomto zásahu nevíme. Nechme, prosím, policii dělat její práci," apeloval předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan. Později dodal, že na středeční večer svolal mimořádné předsednictvo hnutí STAN. "Obvinění Petra Hlubučka rozhodně neberu na lehkou váhu. Další kroky sdělím po tomto jednání," avizoval.

"Na magistrát jsem šel s heslem: Chci řídit město s čistým štítem. To požaduji i od svých kolegů. V kanceláři náměstka za STAN teď probíhá policejní prohlídka. Úřad poskytuje součinnost. Pokud existuje nějaké podezření, musí být prošetřeno," zveřejnil na svém twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Související obsah

Kriminalisté NCOZ už začínají předvádět zadržené k výslechu. Prvního zadrženého už vyslýchají, jeho identitu však kriminalisté zatím drží v tajnosti.

STAN je organizovaný zločin, prohlásil Babiš

Na Hřibovo vyjádření už reagoval pražský zastupitel a předseda ANO v Praze Ondřej Prokop, který Hřiba vyzval k rezignaci: "Od vás tohle fakt sedí, za opozici jsme opakovaně upozorňovali na levárny, co se na magistrátu a v městských firmách dějí včetně fixlování zakázek na IT, které je vaší gescí. Buď jste se na tom podílel, nebo jste to celé kryl, abyste si udržel funkci. Měl byste okamžitě rezignovat!"

"STAN je organizovaný zločin, já jsem o tom mluvil již opakovaně. Myslím si, že to všichni víme, že je to uskupení, které šlo do politiky loupit peníze pro sebe, takže to není nic překvapivého," pronesl poslanec Andrej Babiš (ANO).

Andrej Babiš se ke kauze vyjádřil ve Sněmovně:

​"Netuším, zda s tím dnešní zásah souvisí, ale já jsem v minulosti kvůli podezření z korupce na podobný okruh lidí, který je podle médií předmětem dnešního vyšetřování, podal trestní oznámení. Samozřejmě jsem o něm nemohl mluvit, abych nenarušil práci policie. Čtyři roky pracuji na tom, aby se v Praze rozhýbaly důležité dopravní stavby a také aby co nejlépe fungoval Dopravní podnik. Důvěru Pražanů v to, že se politika dá dělat jinak a lépe, nesmí poškozovat žádné korupční kauzy. Přeji Policii ČR v její práci úspěch," okomentoval další náměstek pražského primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Jak už možná víte, Policie ČR dnes zasahuje na pražském magistrátu u Petra Hlubučka z hnutí STAN a také v Dopravním...

Posted by Adam Scheinherr on Wednesday, June 15, 2022

Jak to bude dál s Hlubučkovým politickým angažmá na pražském magistrátu, má jasno starosta Prahy 7 a pražský zastupitel Jan Čižinský (Praha Sobě). "Pokud Petr Hlubuček nerezignuje, zítra jej naše koalice odvolá," zveřejnil na svém twitteru o půl čtvrté odpoledne.

Podobně se již dříve vyjádřil i primátor Hřib: "Pokud se potvrdí, že je náměstek Petr Hlubuček obviněn ze zapojení do organizovaného zločinu, budu požadovat jeho okamžitou rezignaci. Svolám k řešení této závažné kauzy také zástupce koalice, abychom zaujali společné stanovisko."

Na magistrát jsem šel s heslem: Chci řídit město s čistým štítem. To požaduji i od svých kolegů. V kanceláři náměstka za...

Posted by Zdeněk Hřib - primátor Prahy on Wednesday, June 15, 2022

K případu se už vyjádřil i lídr hnutí STAN do letošních komunálních voleb Petr Hlaváček. "Očekávám v následujících hodinách, že Petr Hlubuček přijme sám politickou odpovědnost a skončí ve funkci náměstka primátora a na kandidátce, kterou vedu," napsal na facebooku ve středu odpoledne. "Pakliže k jeho odstoupení nedojde, nebudu nadále pokračovat jako lídr pro pražské volby. O tomto budu nyní informovat vedení STAN," dodal. 

Celý blok z vysílání k tématu razie z TN LIVE:

Není to jediná středeční razie. Další míří na středočeské silničáře. Jak píší Seznam Zprávy, na zakázky silničářů se kriminalisté zaměřují už třetím rokem, padlo několik obvinění ohledně korupce a manipulace se zakázkami.

Další razie proběhla u středočeských silničářů, která se má údajně týkat jejich zakázek:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz