Napřímo

Pekarová Adamová nevylučuje privatizaci České pošty. Stát chce zbavit majetku

Privatizace státního majetku, stávková pohotovost odborů a proč otec zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek tolik kritizuje stranu, u jejíhož zrodu stál. O těchto a dalších tématech ve středečním pořadu Napřímo diskutovala moderátorka Bára Divišová s předsedkyní Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou.

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu ve středu ráno zasahovali mimo jiné na pražském magistrátu, razie se týkala i náměstka primátora Prahy Petra Hlubučka (STAN). "Je dobře, že policie koná v době, kdy jakákoliv podezření existují. Zkrátka pokud se komukoliv prokáží nekalosti porušení zákona, je dobré, aby z toho byla vyvozena zodpovědnost," říká k tomu Pekarová Adamová s tím, že nemá žádnou informaci o tom, že by se to nějak týkalo TOP 09.

Co se týče stávkové pohotovosti odborů, předsedkyně TOP 09 zmínila, že podezřívá Středulu, že se mu nyní, když kandiduje na prezidenta, hodí mít tuto možnost. "Myslím, že to není moc fér, zároveň chápu to napětí. Proto také vláda dělá všechno proto, aby dopady války, Putinových cen a nebezpečného mixu, jakým způsobem nás zadlužovala předchozí garnitura, aby nedopadaly na nízkopříjmové takovou měrou," zmiňuje Pekarová Adamová.

Související obsah

Mezi požadavky odborářů patří 15procentní nárůst platů. "To by podle mě jen přililo olej do ohně. Je to hašení požáru benzínem. Všichni vidí, o kolik se zdražuje. Toto by ale inflaci hnalo víc nahoru. Vláda dělá, co může, a má pochopení," podotkla Pekarová Adamová.

Návrh TOP 09, že by stát měl v zájmu konsolidace veřejných financí prodat nepotřebný majetek, vyvolal bouřlivé reakce. V úterý navrhla proto Pekarová Adamová prodej pivovaru Budějovický Budvar. "Jsem přesvědčená, že stát nemá vařit pivo. Myslím, že bychom měli dokončit některé privatizace. Není to tak, že by nám to přineslo dlouhodobě hodně peněz do rozpočtu, spíš je to otázka zeštíhlování státu," vysvětluje předsedkyně Sněmovny.

Související obsah

​Dalším z podniků, který provozuje stát, je ale například také Česká pošta. "Probíhá analýza státního majetku, stát má i celou řadu podílů ve firmách, kde by je mít nemusel," míní Pekarová Adamová. Podle ní soukromý sektor zvládá práci pošty lépe, což se dá pozorovat už nyní. "Já jsem zákazníkem různých jiných společností, ten rozdíl se dá na vlastní kůži vyzkoušet," doplnila. Je podle ní třeba přehodnotit vlastnictví podílu ve firmách, aby stát byl schopný udržet rozpočty.

Miroslav Kalousek si v posledních týdnech ohledně TOP 09 nebral servítky, zejména když viděl výhled státního rozpočtu. "Nemůžu souhlasit s tím, jakým způsobem ostřeluje dennodenně vše, s čím vláda přichází. Možná mu spíš vadí, že jsme nezohlednili jeho námět zmrazení důchodů," míní Pekarová Adamová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz