Naše Česko

Záchranné stanice jsou zahlcené. Češi dělají hlouposti, rozčilují se ochránci

Češi se snaží pomáhat některým zvířatům zbytečně a záchranné stanice jsou kvůli tomu zahlcené. Z celkem 3 464 zvířat přijatých do jejich péče za poslední měsíc bylo 1 001 ptáčat. Více jak polovinu z nich ukradli lidé jejich rodičům v domnění, že je zachraňují. Lidská hloupost je podle záchranářů zvířat v těchto dnech nejčastější příčinou přijímání nejen ptačích mláďat do záchranných stanic.

Záchranné stanice sdružené v Národní síti záchranných stanic, kterou koordinuje Český svaz ochránců přírody (ČSOP), ročně přijímají více jak 30 tisíc zvířat v nouzi. Poskytují jim první pomoc, léčí je s cílem uzdravené vypustit zpět do přírody nebo jim alespoň zkracují utrpení.

Jenže jim práci často komplikují lidé, kteří zachraňují i zvířata, jež jsou naprosto v pořádku. "Projevuje se to zejména u mláďat. Takzvaných milovníků zvířat, kteří mají pocit, že každé jimi spatřené zvířecí mládě rozhodně ihned potřebuje lidskou pomoc, přibývá. Místo toho, aby svůj záměr předem konzultovali s odborníky, rovnou konají a ukradnou mláďata jejich rodičům," říká za ČSOP Petr Stýblo.

Související obsah

Nejčastěji se to týká malých zajíčků, kterých už tento rok stanice přijaly 275. Polovina z nich pak bohužel uhynula. Za poslední měsíc ale lidé do záchranných stanic nosí převážně ptáčata. Z přibližně tisícovky přijatých jich tam je podle ČSOP polovina úplně zbytečně. "Lidé ignorují fakt, že je normální, naleznou-li ptáče, které ještě neumí létat, mimo hnízdo," upozorňuje Stýblo.

​Podle ČSOP je nejlepší na záchrannou stanici nejdříve zavolat a poradit se o dalším postupu. Podle Stýbla by lidé také neměli bránit kořist proti predátorům. "Je to pochopitelné lidské chování, bránit slabšího před silnějším. Nicméně ten silnější se kvůli nim nestane vegetariánem. A navíc má také slabá a bezmocná mláďata, která musí nakrmit," poukazuje Stýblo.

Související obsah

​Podle něj je lepší nerušit ani kočku, která drží ve spárech ulovené ptáče. "Predátor odehnaný od kořisti si totiž bude muset najít jinou kořist. Za poslední měsíc lidé vytrhli ze spárů koček a dopravili do záchranných stanic celkem 86 ptáčat. Z toho 41 svá zranění nepřežilo," doplňuje.

Záchranné stanice jsou v těchto dnech zahlcené a přijímají stovky zvířat denně. "Velmi by jim pomohlo, kdyby lidé neodebírali zvířata z přírody zbytečně a vždy své záměry s divokými zvířaty před jejich uskutečněním telefonicky konzultovali," žádá veřejnost ČSOP.

O konkrétním případu na instagramu informoval Libor Šejna ze záchranné stanice Makov. "Letos už jsme přijali asi osm srnčat, z toho polovinu zbytečně. Myslel jsem, že každý ví, že srnče schoulené v trávě je nesmysl zachraňovat a vozit do záchranných stanic. Pokud jsou lidé na pochybách, zdali pomoct, nebo ne, je nutné kontaktovat záchrannou stanici, která jim doporučí správný postup," uzavírá.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz