Domácí

Odpovědnost nese primátor, míní po razii NCOZ někteří politici. Hřib vinu odmítá

Středeční razie Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v Praze vyvolala bouřlivou reakci. Podle mnohých je za situaci odpovědný pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a požadují jeho rezignaci. Hřib jakoukoli vinu odmítá.

Kriminalisté z NCOZ od středečního rána zasahovali na mnoha místech v Praze, včetně pražského magistrátu a VZP. Následně zahájili trestní stíhání 11 lidí kvůli skutkům, které mají souviset s hospodařením společnosti Dopravní podnik hl. m. Prahy. Mezi obviněnými je i bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN).

Podle mnohých je za nastalou situaci odpovědný primátor Zdeněk Hřib. "Předjímal jsem to, že by takové situace mohly nastat, a nastínil, jaký by mělo město zaujmout postoj. Bohužel, v tomto směru jsem podporu nezískal," řekl ve Snídani s Novou starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

Související obsah

"Hnutí ANO dlouho upozorňuje na podivnost kolem DPP, tendru na metro D, IT zakázky. Primátor Zdeněk Hřib a Adam Schneinherr (Praha Sobě) vše ignorovali a nebál bych se říct, že radši zavírali oči. Odpovědnost proto nese celá rada a zejména primátor Hřib," přidal se na twitteru zastupitel Prahy a Prahy 11 Ondřej Prokop (ANO).

Primátor je však přesvědčený, že z jeho strany nikdo nepochybil. "Jedná se o radního za hnutí STAN. Tohle nemá s Piráty nic společného. Nebyl jsem v průběhu středy ani předtím kontaktován policií. Je zcela zjevné, že žádného člena Pirátů se to netýká," bránil se Hřib.

Zároveň poznamenal, že problém se týká městských firem. "Aktuálně lze říci, že všechny věci, které se týkají vyšetřování, se děly v dopravním podniku. Nic se netýká zakázek magistrátu. Nastavili jsme si totiž silné protikorupční mechanismy, které zcela zjevně fungují. Měly by se odrazit i v městských firmách," doplnil Hřib.

Starosta Prahy 9 uvedl, že ve čtvrtek pravděpodobně vyzve k rezignaci i samotného primátora. "Nemyslím si, že je na místě nějaký alibismus. Primátor za to nese odpovědnost jako hlava města. Má předjímat a řešit. Není možné říkat, že města se to netýká," má jasno Portlík.

Související obsah

Obviněný Petr Hlubuček ve čtvrtek rezignoval na funkci náměstka, člena rady hlavního města i dozorčí rady Pražských služeb. Více se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz