Domácí

České předsednictví v EU začíná chybou. Spletli si důležité historické datum

K připravovanému předsednictví v Radě Evropské unie představila ve středu česká vláda logo a videoklip. V něm pod heslem "Teď píšeme budoucnost Evropy" vyobrazila významné historické milníky pro Evropu i Česko. Autoři se však dopustili velké chyby, spletli se ve velmi důležitém datu.

Česká vláda ve středu představila videoklip i logo, jimiž hodlá uvést své předsednictví v Radě Evropské unie. Ve stylizovaném videu s mottem "Teď píšeme budoucnost Evropy" připomněla důležité historické události 20. století, počínaje začátkem druhé světové války a invazí na Ukrajinu konče.

Mezi historickými daty se kromě válek objevily i jiné milníky. Jimi bylo například zformování Evropské unie v roce 1958 nebo pád železné opony v roce 1989. Češi nezapomněli zmínit také vpád sovětských vojsk do Československa v roce 1968 jako paralelu s letošní ruskou invazí.

Související obsah

Autorům videa se však podařilo v klipu udělat jednu výraznou chybu. Jedno z dat totiž popletli. Je jím začátek druhé světové války, který tvůrci chybně připsali roku 1938. Ve skutečnosti totiž nejstrašnější válka v dějinách lidstva vypukla až o rok později, kdy nacistické Německo 1. září napadlo Polsko.

Naproti tomu je rok 1938 pevně spjat s Mnichovskou dohodou, kdy zástupci Německa, Itálie, Francie a Velké Británie postoupili Německu oblast Sudet. Československo tehdy na konferenci, která rozhodla o zabrání výrazné části jeho území, nebylo pozváno. Němci ale Čechy a Moravu úplně obsadili až v březnu 1939.

Související obsah

Historické omyly však nejsou jedinými přešlapy, které se vládě povedly. Do programu politických hodnot se dostala také pravopisná chyba. Ve třetím pilíři se Česko zavazuje k "Posilování obraných schopností Evropy a kyberbezpečnosti." Správně je ale tvar "obranných." Tuto chybu však už stačila vláda opravit.

České předsednictví v Radě EU začíná už v červenci. Jde už o druhé předsednictví, poprvé jsme EU předsedali v roce 2009. Už tehdy musela Česká republika řešit spory mezi Ukrajinou a Ruskem, tehdy se však týkaly pouze energetiky. Letos musí Česko řešit podobné, avšak mnohem složitější problémy, například inflaci, energetické problémy či dopady války na Ukrajině.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz