Česká Evropa

Česko má pět priorit předsednictví v Radě EU. Vychází i z války na Ukrajině

Zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny, ale také energetická bezpečnost, posílení obranných kapacit nebo odolnost demokratických institucí. To vše bude prioritami Česka při předsednictví v Radě EU. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Kabinet oficiálně představil také logo, motto a další organizační záležitosti. Tiskovou konferenci sledujte od 17 hodin na TN LIVE nebo v tomto článku.

Českou republiku čeká důležitý úkol. Už od července se totiž ujme předsednictví v Radě Evropské unie. Kabinet proto ve středu projednal program. Poté s prioritami českého předsednictví seznámil i veřejnost. Představil oficiální logo, motto a další organizační záležitosti.

Hlavních témat, která bude chtít česká vláda v Evropské unii řešit, je celkem pět. Patří mezi ně zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny. V této souvislosti je jedním z plánů pro předsednictví uspořádat v Praze summit, kterého by se zúčastnil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Záleží však na tom, jak se situace bude nadále vyvíjet.

Dalšími prioritami jsou energetická bezpečnost, posílení obranných kapacit a kybernetické bezpečnosti, ale také odolnost evropské ekonomiky demokratických institucí. Na tiskové konferenci to oznámili premiér Petr Fiala (ODS) a ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek.

Související obsah

"Ruská invaze na Ukrajinu otřásla mnoha našimi jistotami, oslabila a odhalila slabiny bezpečnostní architektury v Evropě, kterou budeme muset nově uchopit a hlavně aktivně, nikoli jenom jako pozorovatelé spoléhající na ostatní, rozvíjet," vysvětloval Fiala.

Motto nadcházejícího předsednictví Česka v Radě EU bude: "Europe as a task: rethink, rebuild, repower." Překládat se nebude. Angličtinu používají všechny členské státy, překlad by navíc podle Beka nemusel být dostatečně výstižný. Třeba slovo repower podle něj znamená "znovudobytí energií", ale také posílení EU ve vojenském slova smyslu i z hlediska jejího působení na mezinárodním poli.

Fiala doufá, že ruský prezident Vladimir Putin pochopí, že jeho agrese na Ukrajině mu nepřinese žádné výsledky. "Rusko ztrácí víc vojensky, politicky, o etickém a morálním odsouzení z celého světa nemusím ani mluvit. To je jediná šance, že Putin té akce nechá a Ukrajina bude svobodná. Pak bude velkým úkolem poválečná obnova, protože ty škody jsou obrovské," prohlásil už dříve premiér.

Jedním z hlavních témat byl také Green Deal. Jedná se o sadu návrhů, jak radikálně omezit emise skleníkových plynů. 

Zahájení předsednictví

Předsednictví Česka by mělo zahájit zasedání vlády a Evropské komise (EK) v Litomyšli 1. července. Hlavní summit by se poté měl konat na Pražském hradě. Zatím však není znám termín ani podoba setkání.

Jaký je slogan pro předsednictví? Podívejte se na reportáž:

​Jaké výzvy čekají na České ministry, se dozvíte v reportáži:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz