Domácí

Kauza Hlubuček: Šlo o velký úplatek, vyšetřování trvalo roky, popsal náměstek

Náměstek pražského primátora Adam Scheinherr (Praha sobě) vydal prohlášení o své úloze v kauze Hlubuček a co jej přimělo jít na policii. Poodkryl tak některé skutečnosti, které mohly stát za středeční razií. Poznamenal také, že pražský dopravní podnik teď čekají velké změny.

Scheinherr se podle svých slov, zveřejněných ve čtvrtek na facebooku, jednoho dne dověděl o rozsáhlé korupci. "Zhruba před dvěma roky jsem dostal spolehlivou informaci, že tihle lidé požádali o mnohamilionový úplatek. Chtěli peníze za to, že nebudou 'házet vidle' do revitalizace okolí Holešovického nádraží, a úplně jasně si o ně řekli," tvrdí.

V tu chvíli se Scheinherr obrátil na policii a podal trestní oznámení. "Po vzájemné dohodě s policií jsem dva roky kvůli naprostému utajení dělal jako by nic – aby nikdo z vyšetřovaných neměl tušení, že se kolem nich stahuje smyčka spravedlnosti. Dokonce jsem se s vyšetřovateli dohodl, že je lepší podezřelé z DPP neodvolávat, aby je policie měla pod kontrolou a získala tak dost důkazů z odposlechů a sledování," přiblížil.

Související obsah

​"Proto jsme také někdy trochu nelogicky nereagovali na různé výzvy k řešení korupce a odvolávání aktérů z dopravního podniku a pro tyto návrhy třeba na zastupitelstvu nehlasovali. Teď víte proč – nesměli jsme ptáčky vyplašit a museli jsme dát policii čas, aby shromáždili důkazy," pokračoval.

Scheinherr poznamenal, že nemá informace o tom, jestli policie skupinu již dříve vyšetřovala, nebo se případem začala zabývat až po jím podaném trestním oznámení. Tak jako tak, nyní zřejmě čekají pražský dopravní podnik velké změny.

Související obsah

"Důležité ale je, že teď konečně můžeme z dopravního podniku odvolat lidi, kteří se této chobotnice účastnili. Také jsme už rozjeli externí hloubkové audity podezřelých zakázek i všeho dalšího, čeho se vyšetřování týká – ani s tím jsme nemohli začít dřív, protože by vyšetřovaní lidé získali podezření, že se něco děje," zmínil. Celý Scheinherrův facebookový příspěvek najdete na konci článku.

Policie ve středu rozjela rozsáhlou razii v Praze a Středočeském kraji. Obvinila a zadržela celkem 11 lidí, mezi nimi i Petra Hlubučka (STAN), nyní již bývalého náměstka pražského primátora. Ten rezignoval na většinu svých funkcí.

Rakušan by měl rezignovat, žádá opozice

V souvislosti s obviněním Hlubučka naznačil poslanec Adam Mašek (ANO), že by měl ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan rezignovat: "Minimálně dva roky Vít Rakušan o chování pražských mafiánů věděl a nevadilo mu. Od února o tom psala i média a také ho to nepřimělo něco udělat. Takže chování těchto lidí toleroval. Ano, musí to řešit, ale ne v pozici ministra vnitra. Nebo to je ta hodnotová politika Petra Fialy?"

"Podle mého názoru a podle názoru hnutí SPD by Vít Rakušan za této situace vůbec neměl být ministrem vnitra, jelikož podle veřejných informací se razie točí také kolem podnikatele Michala Redla, který měl v minulosti blízko ke známému zločinci Radovanu Krejčířovi a dnes má vazby na vládní hnutí STAN," pronesl ve čtvrtek ve Sněmovně předseda SPD Tomio Okamura.

Související obsah

Už ve středu se ke kauze vyjádřil předseda ANO Andrej Babiš: "STAN je organizovaný zločin, já jsem o tom mluvil již opakovaně. Myslím si, že to všichni víme, že je to uskupení, které šlo do politiky loupit peníze pro sebe, takže to není nic překvapivého."

"Proti slovům Babiše se musím ohradit. Na rozdíl od ANO vlastní problémy řešíme. Nevoláme, že jde o kampaň, ani nemusíme upravovat vlastní stanovy, abychom někoho udrželi u vesla. Běžte si, pane předsedo, o organizovaném zločinu popovídat s odsouzeným Švachulou nebo na Čapí hnízdo. A ohradím se i proti slovům Okamury. Pro to, abych odstoupil z funkce ministra vnitra, není jediný důvod. Práci policie nemůžu ani nesmím ovlivňovat. Důkazem je, že policie koná. Každý to vidí," reagoval Rakušan na twitteru.

Vážení přátelé, kauza kolem pana Hlubučka a dalších pokračuje druhým dnem. Na povrch vyplouvají další informace o...

Posted by Adam Scheinherr on Thursday, June 16, 2022

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz